Kampania „Lider e-zdrowia” zrealizowana przez Centrum e-Zdrowia (dawne CSIOZ) otrzymała nagrodę Brązowy Spinacz w kategorii Business PR w konkursie Złote Spinacze 2020. Wydarzenie organizuje co roku Związek Firm Public Relations. Jest to najbardziej prestiżowy konkurs branży public relations w Polsce.
Kampania „Lider e-zdrowia” miała charakter informacyjno-edukacyjny i powstała w 2019 roku. Celem kampanii Centrum e-Zdrowia było zbudowanie poczucia konieczności i akceptacji wobec zmian cyfrowych zachodzących w sektorze ochrony zdrowia oraz pokazanie dobrych praktyk w zakresie informatyzacji systemu ochrony zdrowia. Pomysłodawcom kampanii chodziło o poinformowanie o możliwościach cyfrowych oraz przekonanie do rozwiązań cyfrowych szerokiej grupy odbiorców: ok. 170 tys. lekarzy, 300 tys. pielęgniarek i położnych, 35 tys. farmaceutów. Celem kampanii było także uświadomienie środowisku medycznemu znaczenia i roli e-recepty, sposobów funkcjonowania e-recepty, możliwości wykorzystywania e-recepty w ich codziennej pracy.
„Jesteśmy uskrzydleni tą nagrodą. Nagroda w tak prestiżowym konkursie, to wielkie wyróżnienie dla Departamentu Komunikacji Centrum e-Zdrowia. Tym większy zaszczyt, że był to nasz debiut, jeśli chodzi o udział w konkursie. Dziękujemy Jury za docenienie naszej pracy. W kampanii Lider e-zdrowia pokazaliśmy, jak dobrze zaplanowana, oryginalna i konsekwentnie realizowana komunikacja, wsparta działaniami PR pomaga zdobyć społeczną akceptację i zrozumienie dla wprowadzanych zmian. E-recepta, z usługi, którą można było określić mianem „persona non grata”, zdobyła przychylność najważniejszej grupy — personelu medycznego — powiedziała Agata Kurek-Stec, Dyrektor Departamentu Komunikacji w Centrum e-Zdrowia.”
Przeczytaj koniecznie: E-recepta dodatkowe funkcjonalności w czasie pandemii
Działania komunikacyjne Centrum e-Zdrowia prowadziło w prasie ogólnopolskiej, mediach branżowych oraz social mediach. Do udziału w kampanii zaproszono również Key Opinion Leaders. Osią wszystkich działań komunikacyjnych był ogólnopolski konkurs dla personelu medycznego „Lider e-zdrowia”, którego celem było promowanie dobrych praktyk w zakresie informatyzacji systemu ochrony zdrowia.
Gala konkursu Złote Spinacze 2020 odbyła się 28 stycznia 2021 w formule online z uwagi na warunki epidemiczne. Była to już XVIII edycja konkursu. W bieżącym roku zgłoszono rekordową liczbę kampanii. O statuetki Złotego, Srebrnego i Brązowego Spinacza rywalizowało blisko 400 projektów.
Konkurs Złote Spinacze to największe wydarzenie branży public relations w Polsce, organizowane nieprzerwanie od 2003 roku. Jury konkursu wyłania najbardziej kreatywne, skuteczne i rzetelnie przeprowadzone kampanie, mające stanowić wzór dla całej branży PR. Celem konkursu jest zarówno promocja najwyższych standardów, jak i edukacja środowiska biznesowego na temat znaczenia public relations w działaniach firm i instytucji.
Dyrektorem Centrum e-Zdrowia jest Agnieszka Kister, która objęła fotel dyrektora w maju 2020 roku po Bartłomieju Wnuku. Agnieszka Kister ukończyła Wydział Prawa. Pracuje jako adiunkt w Katedrze Marketingu Wydziału Ekonomii Uniwersytetu Marii Curie- Skłodowskiej w Lublinie. Głównym obszarem zainteresowań Agnieszki Kister jest m.in e-zdrowie oraz projekty w ochronie zdrowia finansowane z funduszy wspólnotowych.
Centrum e-Zdrowia (CeZ) to państwowa jednostka budżetowa podległa Ministrowi Zdrowia. Przedmiotem działalności CeZ jest realizacja zadań z zakresu budowy społeczeństwa informacyjnego, obejmujących organizację i ochronę zdrowia oraz wspomaganie decyzji zarządczych ministra właściwego do spraw zdrowia na podstawie prowadzonych analiz. Centrum e-Zdrowia odpowiada za monitorowanie planowanych, budowanych i prowadzonych systemów teleinformatycznych za poziomie centralnym i regionalnym oraz:
-
Realizuje zadania wspierające rozwój systemów teleinformatycznych, w tym prowadzi analizy i projekty, które umożliwiają podejmowanie działań prowadzących do poprawy jakości usług medycznych.
-
Odpowiada za procesy wdrażania i monitorowania projektów oraz funkcjonowania systemów informacyjnych w ochronie zdrowia.
-
Prowadzi badania statystyczne, koordynuje, zbiera oraz analizuje dane na użytek polityki zdrowotnej ministra właściwego do spraw zdrowia.
-
Odpowiada za monitorowanie rozwoju e-Zdrowia w Rzeczypospolitej Polskiej oraz innych państwach.
Do sierpnia 2020 roku Centrum funkcjonowało pod nazwą Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia (CSIOZ).