W środę 13 kwietnia w Hotelu Sofitel Victoria Warszawa odbędzie się Konferencja „Odporny i stabilny system ochrony zdrowia – bezpieczeństwo zdrowotne w dobie kryzysów”. Dyskusja w gronie decydentów i ekspertów będzie dotyczyła wyzwań polskiej służby zdrowia w obliczu kumulacji pandemii i największego konfliktu zbrojnego w Europie w XXI wieku.
Ponad miesiąc temu cały demokratyczny świat stanął przed największym wyzwaniem od dekad. Po czterech falach COVID-19, na skutek ataku Federacji Rosyjskiej na Ukrainę, obok kryzysu pandemicznego, w Polsce, codziennie mierzymy się również z konsekwencjami wojny w wymiarze humanitarnym.
To między innymi poszukiwaniom potencjalnych rozwiązań obecnych kryzysów poświęcona będzie konferencja, organizowana przez Instytut Rozwoju Spraw Społecznych oraz Fundację Kulskich. Jest to szóste wydarzenie z cyklu „The Best Way To Predict The Future Is To Create It”. Partnerem instytucjonalnym wydarzenia jest Agencja Badań Medycznych.
Podczas konferencji zaproszeni decydenci i eksperci omówią aspekty bezpieczeństwa zdrowotnego w sytuacji nakładających się wojny i pandemii. Dyskusja będzie dotyczyć również aspektów leczenia i profilaktyki chorób cywilizacyjnych podczas narastającego kryzysu humanitarnego oraz zabezpieczenia priorytetów zdrowotnych w aktualnej sytuacji.
Konferencja będzie podzielona na pięć paneli tematycznych:
- Bezpieczeństwo lekowe Polski oraz bezpieczeństwo w zaopatrywaniu w wyroby medyczne w dobie konfliktu militarnego w Ukrainie i pandemii COVID-19 – jak zabezpieczyć potrzeby w obliczu kumulacji kryzysów i zagrożeń?
- Bezpieczeństwo zdrowotne w aspekcie dostępności do świadczeń – jak zaspokoić potrzeby zdrowotne pacjentów?
- Bezpieczeństwo zdrowotne w chorobach cywilizacyjnych
- Współczesne wyzwania w onkologii i hematologii – polska i europejska strategia walki z rakiem
- Wyzwania w zakresie opieki i leczenia pacjentów z chorobami rzadkimi
Konferencję otworzy Minister Zdrowia Adam Niedzielski. Do udziału w wydarzeniu zaproszeni zostali przedstawiciele kluczowych instytucji publicznych, takich jak m.in.: Kancelaria Prezesa Rady Ministrów, Ministerstwo Zdrowia, Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji, Sejm RP, Narodowy Fundusz Zdrowia, a także eksperci medyczni i systemowi.
Patronat honorowy nad konferencją objęli: Ministerstwo Zdrowia, Ministerstwo Rozwoju i Technologii, Wicepremier Piotr Gliński, Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego, Pełnomocnik Rządu ds. polityki młodzieżowej, Rada Dialogu z Młodym Pokoleniem, Komitet do Spraw Pożytku Publicznego, Związek Przedsiębiorców i Pracodawców, Warsaw Enterprise Institute oraz Instytut Studiów Wschodnich.
Konferencja odbędzie się w godzinach 9:00 – 18:00 w formule hybrydowej. Szczegółowy program zostanie wkrótce opublikowany na stronie internetowej Instytutu Rozwoju Spraw Społecznych.
Transmisję w dniu wydarzenia będzie można śledzić na profilu Fundacji Kulskich: https://www.facebook.com/Fundacja-Kulskich-1581939245226050 oraz na dedykowanej platformie online: https://webinar.webbi.pl/Odpornyistabilnysystem/ hasło uczestników: odporny2022
Konferencja jest współorganizowana z Fundacją Kulskich i sfinansowana ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030.
Polska w pilotażowym projekcie prac nad zrównoważeniem i odpornością systemów ochrony zdrowia
Zespół do spraw zmian systemowych w zdrowiu publicznym
Źródło: materiały prasowe