Tak będą wyglądać puszki 33. Finału! – powiedział Jurek Owsiak podczas prezentacji. Produkowane przez firmę Stora Enso od 27 lat skarbonki są już nieodłącznym elementem Finału – w tym roku powstało ich 230 tysięcy. Finał WOŚP tym razem zagra dla onkologii i hematologii dziecięcej. Po raz trzeci w historii Wielksiej Orkiestry Świątecznej Pomocy stworzono trzy szaty graficzne skarbonek – wszystkie bajecznie kolorowe.
55,84% – dokładnie taką część całości zebranych w ramach 32. Finału środków stanowiły wpłaty do charakterystycznych tekturowych puszek. Skarbonki to nieodłączny element Finału — kwestują z nimi wolontariusze na całym świecie (120 tys. osób), ale znaleźć można je także w sieciach handlowych, lokalach usługowych i różnego rodzaju obiektach użyteczności publicznej, które włączają się w akcję. Skarbonki od 27 lat produkuje i sponsoruje firma Stora Enso.
Puszki, które będą używane w ramach 33. Finału, zostały przygotowane w Zakładzie Produkcji Opakowań Stora Enso w Mosinie i również tutaj nastąpiła ich oficjalna prezentacja. Po raz trzeci w historii powstały trzy szaty graficzne skarbonek — odrębne dla wolontariuszy oraz dla dwóch sieci handlowych, które będą prowadzić zbiórkę w swoich sklepach.
Tylko w tym roku wydrukowano 230 tys. puszek, a łącznie w ciągu 27 lat współpracy Fundacji WOŚP z firmą Stora Enso to w sumie już 3,8 miliona skarbonek.
„Jesteśmy niezwykle zaszczyceni, że możemy być częścią tego wspaniałego przedsięwzięcia, które stawia na pierwszym miejscu dobro ludzi i naszej planety. Wspólnie z WOŚP zmieniamy otaczającą nas rzeczywistość na lepsze już od 27 lat” – Tomasz Żebrowski, Prezes Zarządu Stora Enso Poland SA.
WOŚP 2025
33. Finał WOŚP odbędzie się 26 stycznia 2025 roku, a jego celem jest onkologia i hematologia dziecięca. Już w grudniu darczyńcy będą mogli wspierać akcję poprzez kanały elektroniczne, zaś tradycyjna zbiórka uliczna z tekturowymi puszkami odbędzie się w ostatnią niedzielę stycznia. W poniedziałek, 2 grudnia 2024 r. ruszają Aukcje WOŚP na Platformie Allegro.
W 33. Finał WOŚP włączy się w sumie 1686 Sztabów, z czego 93 zlokalizowane poza granicami Polski.
Centrum działań w Warszawie stanowiły będą Błonia PGE Narodowego, gdzie powstanie studio główne, z którego nadawana jest transmisja telewizyjna i internetowa, oraz scena, na której zaprezentuje się kilkunastu wykonawców, w tym m.in. Koniec Świata, Zenek Kupatasa i Big Cyc.
To już 27. raz, kiedy finałowe puszki zostały zaprojektowane i wyprodukowane przez Stora Enso – są one symbolem finałowych zbiórek, nieodłącznie kojarzonym z WOŚP.
O WOŚP
Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy (WOŚP) to największa w Polsce organizacja charytatywna, założona w 1993 roku przez Jerzego Owsiaka. Jej głównym celem jest zbieranie funduszy na sprzęt medyczny dla polskich szpitali oraz propagowanie zdrowia i profilaktyki zdrowotnej. Główne działania WOŚP to coroczny Finał WOŚP organizowany zwykle w styczniu. To jednodniowa zbiórka pieniędzy, której towarzyszą koncerty, wydarzenia kulturalne i lokalne inicjatywy. W Polsce i za granicą działają tysiące sztabów wolontariuszy.
Zakup sprzętu medycznego
WOŚP finansuje nowoczesny sprzęt medyczny, m.in. dla oddziałów neonatologicznych, onkologicznych, kardiologicznych czy geriatrycznych. Do tej pory zakupiono tysiące urządzeń, takich jak inkubatory, tomografy komputerowe, pompy infuzyjne i wiele innych.
Edukacja i profilaktyka
Organizacja realizuje programy edukacyjne, takie jak Ratujemy i Uczymy Ratować, które uczą dzieci zasad udzielania pierwszej pomocy. Angażuje się w działania promujące zdrowy tryb życia i profilaktykę chorób.
Działalność międzynarodowa
WOŚP współpracuje z partnerami na całym świecie, a jej finały odbywają się w wielu krajach.
Wyniki i znaczenie
WOŚP jest symbolem solidarności społecznej i zaangażowania Polaków w poprawę jakości opieki zdrowotnej. Co roku zbiórki biją rekordy, a efekty działań WOŚP są widoczne w szpitalach w całej Polsce. Organizacja cieszy się dużym zaufaniem społecznym i regularnie publikuje szczegółowe raporty finansowe.
REKORD! Ostateczny wynik 32. Finału WOŚP! 281 879 118,07 złotych!
Ponad 240 milionów od WOŚP na walkę z sepsą
Źródło: wosp