Krajowa Izba Diagnostów Laboratoryjnych poinformowała na swojej stronie, jakie działania zostały podjęte w związku z niepokojem w środowisku diagnostów laboratoryjnych po doniesieniach medialnych na temat laboratoryjnych badań diagnostycznych w tym genetyczne w kierunku SARS-CoV- 2, które mogą być wykonywane przez farmaceutę w aptece ogólnodostępnej.
Prezes KRDL Alina Niewiadomska już w poniedziałek (17 stycznia) zwróciła się o wyjaśnienia w tej sprawie do Ministra Zdrowia. W ślad za pismem, Prezes KRDL Alina Niewiadomska interweniowała osobiście i spotkała się we wtorek (18 stycznia) z wiceministrem Piotrem Bromberem oraz dziś (19 stycznia) z wiceministrami Piotrem Bromberem i Maciejem Miłkowskim, który bezpośrednio odpowiada za tworzenie tych przepisów.
Minister Zdrowia przychylił się do argumentów przedstawionych przez Panią Prezes KRDL i wycofał się z pierwotnego brzmienia rozporządzenia oraz zdecydował o diametralnej zmianie jego treści (nie będzie w aptekach wykonywanych badań RT-PCR i innych badań o charakterze laboratoryjnym).
Zgodnie z nowym projektem farmaceuci mają mieć możliwość wykonywania tylko testów antygenowych w kierunku COVID-19.
20 stycznia odbyło się spotkanie członków Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych celem omówienia i zaopiniowania treści projektu rozporządzenia oraz sformułowania dalszych uwag. W spotkaniu zdalnie wziął udział wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej Marek Tomków, który odpowiadał na liczne pytania i wątpliwości zgłaszane przez członków Rady oraz środowisko diagnostów laboratoryjnych, co do projektu treści rozporządzenia.
Podkreślamy, że nie ma i nie będzie zgody KIDL na wyprowadzanie badań laboratoryjnych z MLD.
Przekazaliśmy, że uznajemy za nieakceptowalne pomysły powierzenia farmaceutom samodzielnego wykonywania badań laboratoryjnych poza laboratorium, ponieważ ta grupa zawodowa nie posiada kwalifikacji i kompetencji do ich samodzielnego wykonywania w świetle ustawy o diagnostyce laboratoryjnej.
W naszej ocenie niedopuszczalne jest procedowanie przez Ministerstwo Zdrowia jakichkolwiek przepisów dotyczących diagnostyki laboratoryjnej z pominięciem naszej grupy zawodowej i będzie się spotykało zawsze ze zdecydowaną reakcją z naszej strony.
Ustaliliśmy, że nie zgadzamy się na wykonywanie jakichkolwiek badań diagnostycznych w aptekach przez osoby do tego nieuprawnione z pominięciem przepisów, do których przestrzegania są zobowiązane medyczne laboratoria diagnostyczne oraz podmioty lecznicze, w których pobierane i wykonywane są testy antygenowe.
Uwagi KIDL do treści rozporządzenia uzgodnione przez członków Rady zostaną jeszcze dzisiaj (20.01.) przekazane Ministrowi Zdrowia.
KIDL: ustawa o diagnostyce laboratoryjnej. Po 20. latach czas na zmiany
KRDL – Strategia „Zdrowa przyszłość” marginalizuje diagnostykę laboratoryjną
Źródło: KIDL