Światowe systemy ochrony zdrowia są odpowiedzialne za ponad 4 proc. globalnej emisji dwutlenku węgla. Jedno łóżko szpitalne generuje do 20 kg odpadów medycznych dziennie. Powstanie Zielonej Koalicji dla Zdrowia ma na celu podejmowanie prośrodowiskowych aktywności w sektorze ochrony zdrowia w Polsce.
Poprzez włączenie zasad zrównoważonego rozwoju w swoje podstawowe praktyki sektor opieki zdrowotnej może nie tylko istotnie zmniejszyć swój własny wpływ na środowisko, ale także poprawić zdrowie środowiskowe. Ma w tym pomóc Zielona Koalicja dla Zdrowia. Powstała z inicjatywy Instytutu Innowacji i Odpowiedzialnego Rozwoju INNOWO przy współpracy Zakładu Zdrowia Publicznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego oraz Centrum Badań Przedsiębiorczości Pozytywnego Wpływu Akademii Leona Koźmińskiego oraz Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie (SGH).
„Jesteśmy przekonani, że wspólna i interdyscyplinarna działalność na rzecz zmian w sektorze ochrony zdrowia może przynieść najskuteczniejsze efekty. Zielona Koalicja dla Zdrowia ma za zadanie rozpowszechnianie i propagowanie modelu zrównoważonego rozwoju. Działanie na rzecz minimalizowania negatywnego wpływu środowiskowego, zapobieganie zdrowotnym skutkom środowiskowych zagrożeń oraz wpływanie na poprawę jakości zrównoważonego zarządzania w sektorze ochrony zdrowia” – wyjaśnia dr inż. Agnieszka Sznyk, prezes Instytutu Innowacji i Odpowiedzialnego Rozwoju INNOWO.
Ze strony firm reprezentujących sektor ochrony zdrowia w skład koalicji weszli: Adamed Pharma SA, Becton Dickinson, Ecophon Saint-Gobain, Essity, Medtronic Polska oraz Philips Healtcare CEE. Podczas konferencji inaugurującej działalność koalicji firmy te zaprezentowały swoje dokonania służące środowisku.
Z troski o ludzi i planetę
Społeczna odpowiedzialność biznesu jest wpisana w misję Medtronic. Firma od lat stara się, by jej działania biznesowe sprzyjały zrównoważonemu rozwojowi i były przyjazne dla środowiska naturalnego. „Medtronic Poland dokłada swoje lokalne cegiełki, jak choćby inicjatywę Green Technical Service. Klienci zamawiający serwisy premium naszego sprzętu mogą liczyć na to, że my w zamian sadzimy drzewa. Posadziliśmy już ponad 200 drzew i będziemy to kontynuować. W ten sposób kompensujemy emisję dwutlenku węgla. Pracownicy naszej firmy oddolnie inicjują wiele proekologicznych akcji, np. zespołowo czyścimy rzeki i lasy, budujemy budki lęgowe dla ptaków, stawiamy paśniki” – powiedziała Anna Sadowska-Segit, dyrektor generalna Medtronic Poland.
Według Michała Kępowicza, dyrektora ds. Relacji Strategicznych i Market Access Leader w Philips Polska. Philips jako lider technologii medycznych jest odpowiedzialny za dostarczanie najwyższej jakości opieki zdrowotnej przy jednoczesnym zmniejszaniu wpływu na środowisko. Podejmowane przez firmę działania są realizowane w ramach projektu „Z troski o ludzi i planetę”.
„Jako organizacja jesteśmy już „zeroemisyjni” w działalności operacyjnej. Osiągnęliśmy ten efekt w ramach naszych procesów biznesowych, wewnętrznych. Naszą filozofią jest m.in. Eco-Design. Zgodnie z nią, stworzyliśmy innowacyjny rezonans magnetyczny, który wykorzystuje zamiast 1500 litrów helu tylko 7 litrów. Hel jest potrzebny w procesie chodzenia magnesu w rezonansie magnetycznym. Trzeba pamiętać, że hel jest jedynym gazem nieodzyskiwalnym. Większość gazów zalega w atmosferze, natomiast hel „ucieka” w przestrzeń kosmiczną w momencie, gdy się wydostanie z urządzenia. Od 2018 r., kiedy to wprowadziliśmy na rynek nasz innowacyjny rezonans, udało nam się zaoszczędzić 2 mln litrów helu. Myślę, że to ogromna skala pokazująca, że gdy projektujemy urządzenie, myślimy o tym, by spełniło określone funkcje, było superinnowacyjne i osiągało cele środowiskowe” – stwierdził Michał Kępowicz.
Ograniczenie ilości odpadów
Katarzyna Rózicka-Espinosa, market access & policy manager na Polskę, Czechy, Słowację i Ukrainę w firmie Becton Dickinson, zapewniła, że w jej firmie na ochronę środowiska i klimatu patrzy się przez pryzmat jakości i bezpieczeństwa pacjentów oraz personelu medycznego.
„Stworzyliśmy oprogramowanie do przygotowywania leków cytostatycznych dla pacjentów onkologicznych poddawanych chemioterapii. Pozwala ono wykluczyć pracę manualną, jest zdecydowanie bardziej bezpieczne dla personelu i według naszych obliczeń w niektórych placówkach pozwala ograniczyć zużycie tych leków do 30 proc. Wenflony to drugie nasze rozwiązanie prośrodowiskowe. 90 proc. pacjentów szpitalnych ma założone dostępy naczyniowe. Od 30 do 50 proc. wenflonów musi zostać w trakcie pobytu chorego wymieniona. Nasza firma przeprowadziła pilotaż w wybranych placówkach i okazało się, że po 12 miesiącach stosowania odpowiedniej jakości wenflonów, ale również powtórzenia szkoleń dla personelu, zużycie tych wyrobów spadło o ponad 30 proc.” – poinformowała Katarzyna Rózicka-Espinosa
Patryk Sucharda, public affairs and regulatory manager w firmie Essity, poinformował, że jego firma do przyszłego roku chce ograniczyć do 85 proc. stosowanie opakowań plastikowych. Zobowiązała się też, że do roku 2030 całkowicie zlikwiduje odpady w swoich fabrykach. Essity albo w ogóle nie będzie ich wytwarzać dzięki innowacyjnym procesom produkcji, albo będzie poddawać recyklingowi, albo zamieniać na energię. Natomiast do 2050 r. Essity chce całkowicie zrezygnować z emisji gazów cieplarnianych.
Essity jest światowym liderem w produkcji środków chłonnych dla dorosłych, które już dziś wykorzystywane są w bardzo dużej ilości, a w związku ze starzeniem się społeczeństwa ich zużycie jeszcze będzie wzrastało. „Na dziś nie ma alternatywy, która pozwoliłaby je zastąpić, dlatego już tworzymy wyroby, które są wielorazowe. Opracowaliśmy czujniki do pieluchomajtek. Dzięki wbudowanym w nie sensorom można w czasie rzeczywistym sprawdzać, czy dany produkt jest napełniony i wyrzucać go tylko wtedy, kiedy jest to niezbędne. Realizowaliśmy taki projekt w Wielkiej Brytanii. Udało się tam obniżyć emisję dwutlenku węgla o 28 proc., kosztów związanych z nietrzymaniem moczu o 54 proc., a zużycie samych produktów o 20 proc. W tym roku chcemy wprowadzić sensory USG pęcherza, wielkości małego telefonu komórkowego, które się mocuje na brzuchu. Chorzy mogą dzięki nim sprawdzać, kiedy powinni się udać do toalety. Pozwala to osobom z niewielkim nietrzymaniem moczu korzystać ze środków chłonnych jedynie jako formy zabezpieczenia” – wyjaśnił Patryk Sucharda.
Jak najniższy ślad węglowy
Monika Sadłowska, concept developer healthcare, Saint-Gobain Ecophon, wskazała, że dla reprezentowanej przez nią firmy zrównoważony rozwój, działania prośrodowiskowe, są priorytetem od pond 30 lat, kiedy to Saint-Gobain Ecophon zaczął produkować materiały dźwiękoszczelne ze szkła z recyklingu. „Bardzo ważny jest dla nas jak najniższy ślad węglowy naszych produktów. Transparentna polityka środowiskowa, wszystkie aspekty prośrodowiskowe sa dla nas niezmiernie istotne. Jednocześnie chcę podkreślić, że w naszej działalności od zawsze przede wszystkim kierujemy się pozytywnym wpływem na pacjentów i personel medyczny. Naszą misją jest tworzenie odpowiedniej akustyki wnętrz, czyli takiej, która będzie wspierała pacjentów w powrocie do zdrowia, a personel w jego codziennej pracy, która często wymaga skupienia, koncentracji. Powinniśmy tworzyć takie budynki i takie wnętrza, żeby one wspierały ich użytkowników, żeby ograniczać hałas. Hałas jest stresorem, szkodliwym czynnikiem zdrowotny. WHO uznała zanieczyszczenie hałasem jako drugą przyczynę problemów zdrowotnych związanych ze środowiskiem, zaraz po zanieczyszczeniu powietrza” – przypomniała Monika Sadłowska.
„Względy środowiskowe oraz presja cenowa spowodowały, że większość produkcji API, czyli substancji czynnych do produkcji leków, została wyprowadzona w ostatnich dziesięcioleciach z Europy, w tym Polski, do Chin i Indii. Przerwy w łańcuchu dostaw podczas pandemii dobitnie pokazały, że niezbędna jest odbudowa suwerenności lekowej na Starym Kontynencie. Naszym celem powinno być skoncentrowanie wysiłków na nowoczesnych technologiach, które wpłyną na ograniczenie negatywnego oddziaływania na środowisko” – zauważyła Katarzyna Dubno, dyrektor relacji zewnętrznych, ESG i ekonomiki zdrowia Adamed Pharma SA.
Dyrektor Dubno powiedziała, że jednym z filarów rozwoju Adamedu są innowacje związane z lekami z wartością dodaną. Są to m.in. leki złożone z dwóch, trzech substancji czynnych umieszczonych w jednej tabletce. „Jest to przykład połączenia zdrowia z ochroną środowiska. Do tego preparaty złożone zwiększają compliance pacjenta. Przy samej produkcji ograniczamy zużycie wody, energii i też – co ważne – jest jedno opakowanie zamiast dwóch czy trzech, a zatem mniejsza ilość odpadów” – podkreśliła Katarzyna Dubno.
Przestarzała infrastruktura uniemożliwia przeprowadzenie zielonej transformacji szpitali
Michał Kępowicz: wiemy w którą stronę ewoluuje ochrona zdrowia
Źródło: medkurier.pl/Iwona Kazimierska