Covid-19 przyspiesza transformację cyfrową polskich firm medycznych – wynika z badania EC2 i TECH MED HOUSE. Firmy coraz częściej korzystają z rozwiązań cyfrowych. Według badań aż 73% polskich firm z sektora medycznego skorzystało z rozwiązań i narzędzi e-zdrowia w zakresie szerszym, niż dotychczas. Powodem przyspieszonej transformacji cyfrowej okazała się pandemia Covid-19.
Cyfryzacja w obszarze zdrowia i medycyny szczególnie w branży medycznej przeżywa rozkwit. Dotychczas traktowana marginalnie, obecnie jest koniecznością, czasem jedynym bezpiecznym rozwiązaniem i sposobem preferowanym przez pacjentów. Według przeprowadzonego badania firmy m.in. z uwagi na preferencje pacjentów planują zwiększyć nakłady przeznaczane na inwestycje w obszarze technologii traktując te inwestycje jako cel strategiczny Z badania wynika, że ponad połowa firm medycznych (59%) deklaruje zwiększenie nakładów na rozwiązania cyfrowe. Najwięcej, bo aż 38% badanych przyznało, że wzrost ten przekroczy 5%. Przewrotnie stało się tak, że to, co dla większości biznesu stało się przyczyną kryzysu, wpłynie na wzrost innowacyjności w ich organizacjach – uważa tak 62% ankietowanych w badaniu.
„Cyfryzacja medycyny przyspiesza i są to zmiany wynikające po części z trwającej rewolucji cyfrowej, która objęła wiele sektorów gospodarki, w tym także usługi zdrowotne, a po części z pandemii COVID-19. To bowiem ona wywołała konieczność znalezienia nowych kanałów komunikacji z pacjentami, klientami, kluczowymi partnerami biznesowymi, dostawcami i pozostałymi interesariuszami” – tłumaczy Jakub Budziszewski, CEO EC2 S.A.
Chmura i rozwiązania mobilne przyszłością medycyny
W strategiach cyfrowego rozwoju branży medycznej w zakresie e-zdrowia znajdują się m.in.: chmura, mobile, Big Data oraz rozwiązania z zakresu sztucznej inteligencji. W chwili obecnej rozwój technologii nie jest dodatkiem do tradycyjnych usług a wprost przeciwnie centrum koordynowanej opieki nad pacjentem, dostosowywanym w sposób ciągły do potrzeb pacjentów.
„Chmura pozwala gromadzić i przechowywać olbrzymie ilości danych pacjentów w sposób zgodny z wymogami prawnymi w zakresie ich bezpieczeństwa. Rozwiązania mobilne z kolei ułatwiają kontakt na linii pacjent-dostawca usług medycznych. Dzięki temu takie procesy, jak prowadzenie zapisów do specjalistów, udostępnianie dokumentacji medycznej i historii leczenia, w tym także wyników badań, czy wystawianie recept przebiegają zdecydowanie sprawniej niż dotychczas. Możliwości są bardzo duże, ograniczone jedynie poprzez regulacje prawne, a pacjenci – bardzo pozytywnie nastawieni do telemedycyny. Pokazują to zresztą badania prowadzone w latach wcześniejszych choćby przez Biostat. Zgodnie z nimi pacjenci, którzy mieli kontakt z rozwiązaniami telemedycznymi, zainteresowani są dalszym korzystaniem z nich [2]” – komentuje Jakub Budziszewski, CEO EC2 S.A.
Firmy medyczne liderami cyfrowych zmian
W dobie Covid-19 rozwiązania telemedyczne czy cyfrowe przeżywają prawdziwy rozkwit. Ale należy mieć na uwadze, że były również stosowane przed koronakryzysem. Jedynie 6 proc. badanych firm medycznych przyznało, że nie oferowało tego typu usług. Pandemia sprawiła jednak, że bez rozwiązań cyfrowych świadczenie wielu usług nie byłoby możliwe. Elektroniczna dokumentacja medyczna, rozwiązania telemedyczne, diagnostyka na odległość to tylko niektóre rozwiązania ułatwiające a właściwie umożliwiające funkcjonowanie placówek medycznych i opiekę nad pacjentami.
Badanie przeprowadzono w okresie listopad 2020 – styczeń 2021.
Źródła:
[1] – https://new.siemens.com/global/en/products/financing/whitepapers/whitepaper-healthcare-priority-investment.html
[2] – https://www.biostat.com.pl/telemedycyna-drugie-badanie/telemedycyna-zainteresowanie.php
EC2 jest spółką akcyjną notowaną na GPW w Warszawie, która zajmuje się doradztwem technologicznym i tworzeniem oprogramowania. Od 2013 roku kreujemy innowacyjne rozwiązania technologiczne w branży med-tech. Pracowaliśmy przy większości dużych, ogólnopolskich projektów w sektorze e-zdrowie, których właścicielem biznesowym były takie instytucje, jak Ministerstwo Zdrowia. Z systemów IT, które tworzyliśmy, korzysta w sumie około 22 mln użytkowników. Siłą firmy doświadczony i zgrany zespół, złożony przede wszystkim z deweloperów .NET, analityków i testerów. Zarządzamy projektami w oparciu metodyki Agile. EC2 oferuje tworzenie technologicznych rozwiązań problemów biznesowych end-to-end. Specjalizujemy się ponadto w konsultingu i przeprowadzaniu kompleksowych audytów projektów IT na każdym etapie ich realizacji. Oferujemy również wsparcie w zakresie skalowania zespołu IT naszych klientów w oparciu o body i team leasing. Do EC2 S.A. należą spółki zależne, m.in. TECH MED HOUSE Sp. z o. o., która bazuje na wiedzy ekspertów EC2 i łączy najlepsze start-upy z sektora med-tech z inwestorami.
TECH MED HOUSE Sp. z o. o. jest akceleratorem start-upów z obszaru med-tech. Pomagamy start-upom uzyskać finansowanie na rozwój lub zwiększenie skali biznesu, a także wspieramy je w procesie komercjalizacji i poszukiwaniu nowych rynków zbytu. Wstępną ocenę pomysłu biznesowego uzyskają wszystkie projekty zgłoszone do programu. Firmy, które pozytywnie przejdą pierwszy etap rekrutacji do programu akceleracyjnego, mogą liczyć na uzyskanie dalszego wsparcia w zakresie finansowania i rozwoju. TECH MED HOUSE jest spółką zależną EC2 S.A., softwarehouse’u doświadczonego w dostarczaniu wielomilionowych projektów w obszarze e-zdrowia, i bazuje na zdobywanej latami wiedzy ekspertów firmy. Kompetencje EC2 obejmują zarówno obszar medycyny, technologii, jak i działania całego obszaru administracji sektora zdrowia.