Nowatorski samorozprężalny reduktor przepływu do zatoki wieńcowej A-Flux Reducer System zastosowano w I Katedrze i Klinice Kardiologii. To było pierwsze w Polsce zastosowanie tego systemu, a jednocześnie pierwszy na świecie zabieg implantacji tego urządzenia u pacjentki z dławicą oporną w przebiegu choroby mikrokrążenia wieńcowego.
Nowatorski reduktor przepływu do zatoki wieńcowej
Reduktor przepływu jest urządzeniem, wszczepianym w znieczuleniu miejscowym, który po implantacji doprowadza do stopniowego przekrwienia uprzednio niedokrwionych obszarów serca. Konstrukcja nowoczesnego urządzenia A-Flux Reducer System pozwala na jego wcześniejsze pokrycie śródbłonkiem, czyli szybsze gojenie się naczynia po implantacji i tym samym wcześniejsze uwolnienie od objawów dławicy.
Zastosowanie nowego reduktora u pacjentki z dławicą oporną
Dławica piersiowa jest objawem choroby niedokrwiennej serca, który powodowany jest zbyt małą ilością tlenu dostarczaną do serca przez naczynia wieńcowe. Charakteryzuje się bólem w klatce piersiowej, który pojawia się np. w przypadku stresu albo wysiłku i może pogarszać komfort życia. Wśród pacjentów z dławicą piersiową stosunkowo dużą grupę stanowią pacjenci z chorobą mikrokrążenia, część z nich doświadcza uciążliwych dolegliwości w klatce piersiowej pomimo optymalizacji leczenia farmakologicznego. To tak zwana dławica oporna. Do tej pory możliwości zabiegowego leczenia u pacjentów z nasiloną dławicą mikronaczyniową, utrzymującą się pomimo optymalnej farmakoterapii (oporną) były bardzo ograniczone.
Specjaliści z I Katedry i Kliniki Kardiologii WUM przeprowadzili zabieg u pacjentki bez zwężeń w tętnicach wieńcowych, bez uprzednich interwencji na tętnicach wieńcowych, u której w badaniu inwazyjnej oceny mikrokrążenia potwierdzono obecność choroby małych naczyń. Zabieg przebiegł bez powikłań. Pacjentka czuje sie dobrze i została już wypisana do domu, będzie natomiast pozostawać pod opieką zespołu kliniki w ramach wizyt kontrolnych w poradni kardiologicznej.
– Według dostępnych badań reduktor przepływu w zatoce wieńcowej pozwala na zwiększenie tzw. całkowitej rezerwy wieńcowej, co oznacza, że w razie wysiłku czy stresu do serca może dopłynąć nawet kilkakrotnie więcej krwi niż w stanie spoczynku – tłumaczy dr hab. Mariusz Tomaniak z I Katedry i Kliniki Kardiologii, który przeprowadził zabieg implantacji urządzenia. – U chorych z dławicą oporną, u których uporczywe dolegliwości w klatce piersiowej utrzymują się pomimo optymalizacji farmakoterapii, reduktor stwarza szansę na poprawę jakości życia oraz złagodzenie objawów.
Zespół przeprowadzający zabieg
Procedura została przeprowadzona 26 lipca przez zespół w składzie:
- dr hab. Mariusz Tomaniak (operator),
- prof. Janusz Kochman (operator),
- dr Francesco Giannini (proktor),
- Katarzyna Pałyska, Katarzyna Michalska (pielęgniarki),
- Stanisław Drozdowski (technik).
I Katedra i Klinika Kardiologii WUM kierowana jest przez prof. Marcina Grabowskiego.
Dławica piersiowa wciąż niebezpieczna! Powodem późna diagnoza
Międzynarodowe badania oceniające użycie reduktora u pacjentów z dławicą oporną
Jesienią tego roku specjaliści z I Katedry i Kliniki Kardiologii WUM rozpoczną międzynarodowe badanie kliniczne (SERRA-I), które jest kolejnym etapem oceny tej pierwszej terapii zabiegowej z wykorzystaniem tego urządzenia skierowanej do pacjentów z dławicą oporną w przebiegu dysfunkcji mikrokrążenia. Dr hab. Mariusz Tomaniak z I Kliniki Kardiologii WUM pełni w tym międzynarodowym badaniu rolę krajowego koordynatora badania w Polsce (National PI).
Światowy sukces transplantologów z UCK WUM
Źródło: WUM