Rozporządzenie w sprawie europejskiej przestrzeni danych dotyczących zdrowia zostało uchwalone przez Parlament Europejski. Będzie opublikowane do końca 2024 roku.
Rozporządzenie to wprowadzi obowiązek dla krajów członkowskich wdrożenia usługi wymiany skróconej karty zdrowia pacjenta (Patient Summary). Jednym z elementów karty jest informacja o ciąży. Termin wdrożenia przez państwa członkowskie UE tych rozwiązań, wynikający z rozporządzenia to 2028 r., czyli 4 lata od publikacji.
Na dzisiaj nie ma więc formalnego, wynikającego z regulacji unijnych, obowiązku przekazywania do Systemu Informacji Medycznej (SIM) informacji o ciąży, poza krajowym rozporządzeniem o raportowaniu tych informacji, wprowadzonym przez rząd PIS. Minister Zdrowia Izabela Leszczyna podjęła decyzję o nowelizacji tego rozporządzenia.
Wprowadzi ono zasadę przekazywania informacji o ciąży do SIM wyłącznie (!) na wyraźne życzenie pacjentki.
Jeszcze w sierpniu opublikujemy projekt znowelizowanego rozporządzenia MZ, które wejdzie w życie we wrześniu br.
Wytyczne dla szpitali, dotyczące terminacji ciąży
Minister Zdrowia we współpracy z Ministrem Sprawiedliwości do końca sierpnia opracuje i przekaże podmiotom leczniczym (szpitalom), szczegółową informację na temat obowiązujących przepisów prawa w zakresie dostępu do przerwania ciąży.
Wytyczne będą instrumentem, który pozwoli podmiotom leczniczym na właściwe stosowanie przepisów prawa w tym zakresie, a tym samym spowoduje poprawę faktycznej dostępności do procedury terminacji ciąży (aborcji). Narzędzie to ma na celu jednakowe i zgodne z prawem traktowanie kobiet, które chcą skorzystać z przysługującego im w tym zakresie prawa.
Wytyczne dla lekarzy i podmiotów leczniczych ws. dostępu do procedury przerwania ciąży
Paweł Koczkodaj: mammografia kluczowym badaniem w kierunku wczesnego wykrywania raka piersi
Źródło: MZ