W dniu 24.01.2022 roku przeprowadzono już trzecie badanie udziału wariantu omikron w zakażeniach SARS-CoV-2 w materiale pobranym w Wielkopolsce: na 96 próbek pozytywnych 93 przypadki zidentyfikowano jako wariant omikron- informuje IGC PAN. Na podstawie przebadanych próbek można przyjąć, że obecnie realny poziom udziału wariantu omikron we wszystkich zakażeniach wirusem SARS CoV-2 w Wielkopolsce wynosi 97 proc. – mówi prof. dr hab. n.med. Andrzej Pławski, kierownik Innowacyjnego Centrum Medycznego w Instytucie Genetyki Człowieka PAN w Poznaniu.
Wariant B.1.1.529 zwany omikron obserwowany w Polsce od końca 2021 roku, charakteryzuje się wybitną zdolnością do szybkiego rozprzestrzeniania. Podjęte przez Innowacyjne Centrum Medyczne (ICM) Instytutu Genetyki Człowieka PAN w Poznaniu monitorowanie udziału wariantu omikron wśród próbek pozytywnych na obecność SARS-CoV-2 zdiagnozowanych w ICM również potwierdza tę prawidłowość.
W dniu 24.01.2022 roku przeprowadzono już trzecie badanie udziału wariantu omikron w zakażeniach SARS-CoV-2 w materiale pobranym w Wielkopolsce: na 96 próbek pozytywnych 93 przypadki zidentyfikowano jako wariant omikron. Na tej podstawie można przyjąć, że w chwili obecnej realny poziom udziału wariantu B.1.1.529 w zakażeniach wirusem SARS CoV-2 w Wielkopolsce wynosi 97%. Jest to zgodne z wykazaną przez ICM już wcześniej gwałtowną tendencją wzrostową udziału: w dniach 25.12.2021 i 10.01.2022 udział wariantu omikron w próbkach pozytywnych w materiale badanym wynosił, odpowiednio, 6% i 63%.
Innowacyjne Centrum Medyczne w IGC PAN wykonuje największą liczbę wymazów w całym Poznaniu, przekraczającą 30% dziennie wykonywanych procedur pobrań. Wydajność tutejszego 3-stanowiskowego punktu pobrań wynosi ok. 100 osób na godzinę. Laboratorium pracuje 7 dni w tygodniu, gwarantując wynik badania RT-PCR w przeciągu 7 godzin. Obecnie odsetek wyników pozytywnych w materiale badanym sięga już 50%. Innowacyjne Centrum Medyczne przebadało dotąd 100 tys. mieszkańców Poznania i Wielkopolski, stając się najchętniej i najliczniej odwiedzanym punktem diagnostyki COVID-19 w mieście. W ostatnich dniach ICM analizuje rekordową liczbę ok. 1000 próbek dziennie. Jako pierwsze w mieście rozpoczęło rutynową identyfikację wariantu omikron.
ICM przy IGC PAN wykonuje ponad 30% wszystkich testów z NFZ w Poznaniu
Poznań. IGC PAN wprowadził test komórkowej odpowiedzi immunologicznej na SARS-CoV-2