Gdański Uniwersytet Medyczny ponownie znalazł się w czołówce światowych uczelni według najnowszej edycji Times Higher Education World University Rankings. Uczelnia uzyskała najwyższe noty we wskaźnikach Research Quality i Industry Income, potwierdzając tym samym swoją pozycję wśród renomowanych ośrodków akademickich mogących pochwalić się nie tylko wysokim poziomem infrastruktury badawczej i jakością prowadzonych badań, ale również wysokim wskaźnikiem ich komercjalizacji.
– Wszystkim naszym pracownikom, nie tylko naukowym, należą się podziękowania za zaangażowanie i starania. Ważne, abyśmy z roku na rok poprawiali nasze wyniki. Wysoka jakość realizowanych zadań – na tym nam właśnie zależy – mówi rektor GUMed prof. dr hab. Michał Markuszewski. – GUMed ma ambicje być jedną z najbardziej docenianych i rozpoznawalnych uczelni, będących pierwszym wyborem nie tylko dla studentów, ale także dla wybitnych badaczy, których już teraz zapraszamy do współpracy.
GUMed klasyfikowany był pośród rekordowej liczby 2039 ośrodków akademickich biorących udział w rankingu. Uplasował się w pierwszej dziesiątce pośród 44 polskich uczelni i na pozycji 1001-1200 w kategorii ogólnej. W tych samych kategoriach na świecie i w Polsce przodowały odpowiednio Uniwersytet Oksfordzki oraz Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu.
W kategorii uczelni stricte medycznych, tj. Medicine & Dentistry GUMed zajął pozycję 5 na 15 sklasyfikowanych polskich uczelni (ex aequo z Uniwersytetem Medycznym w Białymstoku). Dodatkowo, w kategorii Toner Health, a więc wśród uczelni oferujących edukację w dziedzinie nauk o zdrowiu, m.in. w dziedzinie pielęgniarstwa, zajął 4 pozycję na 20 uczelni – ponownie ex aequo z Uniwersytetem Medycznym w Białymstoku.
Warto zauważyć, że spośród sześciu wskaźników branych pod uwagę w ocenie uczelni, aż w czterech najważniejszych GUMed zrobił progres w ciągu ostatniego roku. To między innymi edukacja i komercjalizacja badań.
– Cieszę, się, że utrzymaliśmy pozycję międzynarodową i krajową. Szczególną satysfakcję daje poprawa wyniku w kategoriach środowisko badawcze i jakość badań. To efekt konsekwentnie realizowanej w naszej Uczelni strategii rozwoju opartej o coraz wyższą jakość badań naukowych – uważa prof. dr hab. Anna Żaczek, prorektor ds. rozwoju i współpracy GUMed. – W mojej ocenie uzyskane wyniki motywują, by sięgać jeszcze dalej i mierzyć wyżej. W najbliższym czasie, w związku z udziałem GUMed jako jedynej uczelni medycznej w Polsce w sojuszu uniwersytetów europejskich ACE2-EU, planujemy intensywny rozwój współpracy międzynarodowej, co powinno przyczynić się do dalszego umacniania naszej pozycji na arenie międzynarodowej .
Dzięki międzynarodowej współpracy np. dydaktycznej i naukowej studenci i doktoranci otrzymają jeszcze lepsze przygotowanie do pracy zawodowej, uzyskają też umiejętności niezbędne do tego, by angażować się społecznie i pełnić misję medyczną w czasach pełnych wyzwań. A jednym z najbardziej przyszłościowych i coraz bardziej liczących się obszarów zainteresowania Uczelni będzie komercjalizacja badań naukowych. W tej dziedzinie GUMed osiąga coraz lepsze rezultaty. To silny obszar rozwoju Uczelni, co prezentują także wyniki rankingu.
Pełny ranking dostępny jest na stronie Times Higher Education.