Osoby po ciężkich chorobach układu oddechowego lub operacjach kardiologicznych mogą skorzystać z systemu Notos – połączenia telefonu z aplikacją i prostego trenażera, opracowanego na Politechnice Warszawskiej (PW). System umożliwia samodzielne ćwiczenia w oczekiwaniu na rehabilitację specjalistyczną. Pomysł doktorantów z PW nagrodzono w konkursie projektów wdrożeniowych – poinformowała uczelnia.
Notos to aplikacja mobilna i prosta podstawka pod telefon oraz mechaniczny trenażer oddechowy z trzema kulkami podnoszonymi wdechem przez rurkę. Pacjenci mogą ćwiczyć, grając w prostą grę platformową, wymuszającą poprawne wzorce oddychania i angażującą ich w terapię dzięki elementom „grywalizacji”. Aplikacja będzie pokazywać m.in. postępy w rehabilitacji.
Jak podano w informacji prasowej na stronie PW, niemal 18 milionów osób co roku przechodzi zapalenie płuc, COVID-19 lub operacje kardiologiczne. Po nich pacjenci powinni natychmiast rozpocząć rehabilitację oddechową. Jedna oczekiwanie na ćwiczenia ze specjalistami trwa ponad 3 miesiące, co utrudnia powrót do dawnej kondycji i grozi też powikłaniami.
Alternatywą dla profesjonalnej rehabilitacji jest samodzielne ćwiczenie z prostymi trenażerami oddechowymi lub dmuchanie przez słomkę do szklanki z wodą. „Według naszych badań, opartych o wywiady pogłębione i ankiety, skuteczność tych metod jest znikoma, ponieważ pacjenci bardzo szybko tracą motywację ze względu na monotonię i brak świadomości zauważalnych postępów” – zwrócił uwagę Piotr Falkowski, szef zespołu, który wymyślił inne rozwiązanie problemu.
W ramach zespołu „pd meds” z Piotrem Falkowskim współpracują: Maciej Pikuliński, Anna Pastor i Bazyli Leczkowski, wspierani przez konsultantów w obszarze medycznym i mentorkę biznesową.
Notos powstał w ramach Tech-Athonu – maratonu pracy nad innowacyjnymi projektami technologicznymi, które mają być wprowadzone na rynek. Konkurs jest skierowany do doktorantów PW. Zespół „pd meds” zajął w nim ex aequo pierwsze miejsce. W nagrodę otrzymał 80 tys. złotych na dalszy rozwój rozwiązania. Doktoranci planują opracowanie stabilnie działającego prototypu. Badania nad optymalnymi rutynami treningowymi oraz skutecznością działania systemu odbędą się we współpracy z placówkami medycznymi. Falkowski zakłada wprowadzenie produktu na rynek w 2024 r.
Rehabilitacja układu oddechowego po ciężkim przebiegu COVID-19
Źródło: Nauka w Polsce