W ostatnim półroczu zanotowano gwałtowny wzrost zgłoszeń dotyczących użycia substancji o nazwie MDMB-4en-PINACA (3,3-dimetylo-2-(1-(pent-4-en-1-ylo)-1H-indazolo-3-karboksyamido)butanian metylu), syntetycznego kannabinoidu (kannabinomimetyku). Ze względu na swoją wysoką moc, MDMB-4en-PINACA może stwarzać wysokie ryzyko poważnych zatruć, które w niektórych przypadkach mogą być śmiertelne.
MDMB-4en-PINACA może przybierać postać mieszanek do palenia, proszków, kartoników nasączonych substancją, liquidów do e-papierosa. Jest to kontrolowana polskim prawem substancja, która znajduje się w załączniku nr 3 do rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 17 sierpnia 2018 r. w sprawie wykazu substancji psychotropowych, środków odurzających oraz nowych substancji psychoaktywnych (Dz. U. z 2021 r. poz. 406 i 518) i należy do grupy nowych substancji psychoaktywnych – grupa III-NPS. Narkotyk ten może przybierać postać mieszanek do palenia, proszków, kartoników nasączonych substancją, liquidów do e-papierosa.
Jakie są objawy po zażyciu MDMB-4en-PINACA?
U osoby po zażyciu MDMB-4en-PINACA mogą wystąpić:
- halucynacje, paranoja, psychoza oraz agresywne i gwałtowne zachowanie
- splątanie, strach, niepokój
- zniekształcone postrzeganie czasu
- nudności, wymioty
- letarg
- zaburzenia motoryki
- zaczerwienienie spojówek oczu
- objawy sercowo-naczyniowe (takie jak nadciśnienie, tachykardia, bradykardia, ból w klatce piersiowej, zawał mięśnia sercowego i udar)
- drgawki, konwulsje, utrata przytomności, śpiączka
MEiN: Wytyczne MEiN, MZ i GIS dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych obowiązujące od 1 września 2021 r.
Komunikat GIS. Czy fontanny i tężnie są bezpieczne?
Źródło: GIS