- System zarządzania zdrowiem – Athlete Management Solution (AMS) został zaprojektowany i opracowany przez GE Healthcare we współpracy z Międzynarodowym Komitetem Olimpijskim (MKOl).
- Cyfrowe rozwiązaniepozwala lekarzom obecnym na Igrzyskach Olimpijskich Tokio 2020 na uzyskiwanie w czasie rzeczywistym danych służących do oceny stanu zdrowia i samopoczucia sportowców biorących udział w Igrzyskach. Ma on pomóc medykom w zrozumieniu ewentualnych urazów i chorób, w tym Covid-19.
- Informatycy GE połączyli siły z MKOl oraz Komitetem Organizacyjnym Igrzysk Olimpijskich i Paraolimpijskich w Tokio w celu udoskonalenia aplikacji poprzez zwiększenie jej funkcjonalności, tak by dostarczała ona dodatkowych i bardziej wszechstronnych informacji i pomagała organizatorom i sportowcom przeprowadzić Igrzyska w bezpieczny sposób.
Podczas Igrzysk Olimpijskich w Tokio AMS monitoruje dane zdrowotne sportowców i zarządza nimi, zastępując tym samym raportowanie w formie papierowej. Zapewnia dostęp do informacji takich, jak dane dotyczące urazów i chorób sportowców, w tym wyników badań RTG czy rezonansu magnetycznego, a także wszelkich procedur związanychz treningiem w jednym interfejsie. Zintegrowano w nim również dodatkowe informacje dotyczące np. recept, a także oznaczenie leków zakazanych przez Światową Agencję Antydopingową.
„Dane medyczne i analityka danych, które mogą pomóc w zmniejszeniu prawdopodobieństwa wystąpienia kontuzji i poprawić opiekę nad pacjentem podczas Igrzysk Olimpijskich, są bezcenne. MKOl od 2016 roku współpracuje z GE Healthcare w celu opracowania AthleteManagement Solution, czyli cyfrowego, kompleksowego rozwiązania wykorzystywanego podczas Igrzysk. Wszystkie placówki medyczne zorganizowane przez Tokio 2020, a także wszystkie Krajowe Komitety Olimpijskie uczestniczące w wydarzeniu korzystają z AMS w swojej codziennej praktyce, podczas przyjmowania pacjentów, udzielania opieki medycznej sportowcom oraz interesariuszom olimpijskim, a także podczas zgłaszania urazów i chorób. Dane te wspierają nasze wysiłki, aby pomóc klinicystom spersonalizować leczenie, opracować i wdrożyć środki zapobiegawcze oraz stworzyć bezpieczne środowisko sportowe na Igrzyskach dla dobra sportowców” – powiedział Richard Budgett, dyrektor medyczny i naukowy Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego.
Więcej danych medycznych, większe bezpieczeństwo
Aplikacja GE Healthcare została wykorzystana po raz pierwszy podczas Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Pyeongchang w Korei Południowej w 2018 roku, a także podczas Zimowych Igrzysk Olimpijskich Młodzieżyw Lozannie w Szwajcarii w 2020 roku.
„System AMS, zapewniający wgląd winformacje zokoło 200 000 interakcji medycznych sportowców w Tokio, udostępnia różnego rodzaju dane medyczne w jednej aplikacji. która umożliwia kompleksową analizę Igrzysk Olimpijskich w czasie rzeczywistym i pozwala lekarzom szybko i skutecznie odpowiadać na urazy i choroby. Dzięki tej technologii, możemy elastycznie reagować na potencjalny wzrost obciążenia danymi zdrowotnymi w stosunku do rzeczywistej liczby użytkowników” –podkreślił Attila Ferik, dyrektor ds. inżynierii oprogramowania w GE Healthcare. „Użytkownicy i pacjenci mogą uzyskać dostęp do tej bezpiecznej aplikacji w wygodny sposób, z dowolnego urządzenia i miejsca” – dodał Attila Ferik.
„AMS umożliwia wszystkim Narodowym Komitetom Olimpijskim uczestniczącym w Igrzyskach korzystanie z systemu w celu codziennego raportowania urazów i chorób. Obie grupy użytkowników wprowadzają więc dane dotyczące zdrowia do tego samego systemu i bazy danych, co pozwala na znaczne uproszczenie procesu porządkowania danych i ich późniejszej analizy” – skomentował Torbjorn Soligard, Kierownik ds. naukowych w MKOl.
10 obsługiwanych języków dla bardziej wszechstronnej użyteczności
„Biorąc pod uwagę złożoność Igrzysk Olimpijskich, system AMS jest ogromnym wsparciem dla organizatorów i lekarzy praktyków w zapewnianiu sportowcom opieki na najwyższym możliwym poziomie, w polikliniceorazwe wszystkich obiektach podczas Tokio 2020. System jest obecnie dostępny w 10 różnych językach, a my szczególnie doceniamy bardzo dobre tłumaczenie na język japoński, które sprawdziło się w wielu sytuacjach. Duże grono lekarzy pochodzi z Japonii i jest to ogromna pomoc we współpracy z zespołami wielonarodowymi” – powiedział Koichi Kii, Dyrektor Systemu Medycznego z Komitetu Organizacyjnego Igrzysk Olimpijskich i Paraolimpijskich w Tokio.
GE Healthcare jako wiodący światowy innowator w dziedzinie technologii medycznych, diagnostyki farmaceutycznej i rozwiązań cyfrowych umożliwia lekarzom podejmowanie szybszych, bardziej świadomych decyzji za pośrednictwem inteligentnych urządzeń, analizy danych, aplikacji i usług, wspieranych przez platformę Edison Intelligence. Dzięki ponad 100-letniemu doświadczeniu w branży medycznej i około 47 000 pracownikom na całym świecie, firma funkcjonuje w centrum ekosystemu działającego na rzecz precyzyjnej opieki zdrowotnej oraz cyfryzacji usług medycznych, pomagając w zwiększaniu wydajności i poprawie wyników dla pacjentów, świadczeniodawców, systemów opieki zdrowotnej i naukowców na całym świecie.
Teleopieka: Polska mocno za resztą świata pod względem rozwiązań
Dr hab. n. med. Ewa Jędrzejczyk-Patej: Mobilne gadżety dla zdrowia seniora? Warto, ale….