Elżbieta Markowska została prezesem Zarządu Fundacji Polska Koalicja Pacjentów Onkologicznych. Wyboru dokonano podczas posiedzenia Rady Fundacji w dniu 16 czerwca 2024 roku. Elżbieta Markowska zastąpiła na stanowisku prezesa PKPO Krystynę Wechmann.
Elżbieta Markowska nowym prezesem PKPO
Elżbieta Markowska jest prezesem Zarządu Stowarzyszenia Częstochowskie Amazonki oraz wiceprezesem Federacji Stowarzyszeń „Amazonki”. To aktywna kreatorka wydarzeń kierowanych do pacjentów onkologicznych. Przedsięwzięcia które inicjuje, zarówno na poziomie krajowym jak i lokalnym, spotykają się z wielką aprobatą środowisk związanych z ruchem pacjenckim[1].
Jej umiejętność zarządzania pracą organizacji pozarządowej we współpracy z administracją publiczną, rządową i samorządową oraz doświadczenie w kontaktach z szeroko pojmowanymi mediami dają gwarancję, że Zarząd Fundacji posiada w swych szeregach bardzo wartościowego członka.
Powierzając Elżbiecie Markowskiej funkcję prezesa Zarządu Fundacji PKPO podkreślono, że posiadane przez Nią umiejętności przyczynią się do dalszego rozwoju Koalicji, wzrostu aktywności i reprezentatywności środowiska chorych onkologicznie. W nadchodzącym okresie oczekiwanego systemowego wprowadzania nowych rozwiązań w ochronie zdrowia, Koalicja wraz z nowym prezesem chce w jeszcze w większym, bardziej merytorycznym zakresie, zadbać o interesy środowiska, zapewniając pacjentom możliwie jak najskuteczniejsze opcje terapeutyczne, zapewniające życie w jak najlepszej jego jakości.
„Konieczne i pilne jest prowadzenie dialogu ze stroną rządową na temat zmian systemowych w opiece nad pacjentami obciążonymi onkologicznie” – podkreśla Elżbieta Markowska.
Elżbieta Markowska za swe osiągnięcia była wielokrotnie wyróżniana. Wśród tych najważniejszych jest Brązowy Krzyż Zasługi nadany przez Prezydenta RP za zasługi w działalności na rzecz ochrony zdrowia.
O PKPO
Polska Koalicja Pacjentów Onkologicznych powstała w 2009 r. pod nazwą Fundacja Polska Koalicja Organizacji Pacjentów Onkologicznych.
Genezą powstania Koalicji były doświadczenia ostatnich dekad, kiedy system finansowania onkologii w Polsce nie wytrzymał konfrontacji z niebywałym postępem w diagnostyce i terapii chorób nowotworowych i konieczne było podjęcie przez organizacje pacjentów odpowiedzialnego, partnerskiego dialogu z decydentami na temat zmian w polskiej onkologii. Aby podołać wyzwaniom, w tak trudnym czasie, postanowiliśmy stworzyć możliwie najpełniejszą reprezentację organizacji pacjentów onkologicznych jako silnego uczestnika dialogu środowiska z osobami odpowiedzialnymi za politykę zdrowotną w Polsce. Chcąc mówić jednym głosem w imieniu wszystkich grup pacjentów z nowotworem, zarówno tych dotkniętych najczęściej diagnozowanymi, jaki i najrzadszymi nowotworami, zabiegamy o kompleksową opiekę onkologiczną, wspieramy wszystkie działania mogące zmniejszyć skalę zachorowań i podnieść jakość opieki oraz życia chorych.
[1] „Uczą rówieśniczki o profilaktyce raka piersi. „Wychodzimy naprzeciw temu, co będzie w podstawie programowej” TVN24 Fakty po Południu, Marta Kolbus 14 czerwca 2024 r.
Prof. Dariusz Kowalski: mamy kolejne przełomowe metody leczenia chorych na raka płuca