Uczestnicy konferencji prasowej „Jak poprawić reformę szpitali” jednogłośnie skrytykowali rozwiązania proponowane w dotychczasowych wersjach projektu ustawy o modernizacji i poprawie efektywności szpitalnictwa, wskazując, że nie rozwiązywały one problemów szpitalnictwa w Polsce. Zaprezentowali również własne pomysły na to, co można zrobić, by reforma przyniosła oczekiwany skutek. Wszyscy zgodzili się, że konieczne jest bardziej kompleksowe podejście, uwzględniające nie tylko szpitale, ale także inne elementy systemu ochrony zdrowia.
Tematem konferencji prasowej, pt. „Jak poprawić reformę szpitali” zorganizowanej z inicjatywy Izby Gospodarczej „FARMACJA POLSKA” były proponowane dotychczas przez Ministerstwo Zdrowia rozwiązania w ramach projektu ustawy o modernizacji i poprawie efektywności szpitalnictwa, jak też inne pomysły na poprawę funkcjonowania szpitali w Polsce. Uczestnikami dyskusji byli przedstawiciele zarówno strony właścicielskiej szpitali powiatowych (Związek Powiatów Polskich), osób bezpośrednio zarządzających szpitalami (Federacja Szpitali Polskich), dostawców produktów i usług dla szpitali (Izba Gospodarcza „FARMACJA POLSKA”), jak też pacjentów (Rada Organizacji Pacjentów przy Ministrze Zdrowia).
– Organizacje pacjentów analizują większość ustaw, bo wychodzimy z założenia, że beneficjentem ostatecznym każdej projektowanej w systemie ochrony zdrowia zmiany jest pacjent. Ten, który płaci podatki. Przyglądaliśmy się ustawie o modernizacji szpitali i im bardziej się jej przyglądałam, analizowałam, tym bardziej pacjenta tam nie widziałam. W tej ustawie pacjentów nie ma. Nie ma tam nic, co by określało jakiekolwiek minimalne korzyści dla pacjentów – powiedziała Dorota Korycińska z Ogólnopolskiej Federacji Onkologicznej i Rady Organizacji Pacjentów przy Ministrze Zdrowia.
– Wymieniając między sobą poglądy możemy się bardzo dużo nauczyć. To jest wiedza, której się nie da wynieść z książek. To jest wiedza, która wychodzi z życia, z praktyki. Słuchajmy i rozmawiajmy z praktykami. Następnie myślmy razem, co można zrobić, prośmy ekonomistów o wyliczenia i nie powtarzajmy tych samych błędów od lat – powiedziała Irena Rej, prezes Izby Gospodarczej „FARMACJA POLSKA”, apelując do Ministerstwa Zdrowia o większą otwartość na konsultacje projektów legislacyjnych.
Przedstawiciele szpitali oraz właścicieli szpitali zwrócili uwagę, że reforma powinna obejmować cały system ochrony zdrowia, a nie jedynie jego wycinek, jakim są szpitale, zwłaszcza powiatowe. Proponowali m.in. powołanie powiatowych centrów zdrowia, które miałyby koordynować usługi zdrowotne na terenie powiatu.
– Wychodzimy z projektem, który konsultowaliśmy z Narodowym Funduszem Zdrowia w spotkaniach roboczych i z Ministerstwem Zdrowia. Miałby on spowodować konsolidację wszystkiego na dole: powiatowe centra zdrowia, gdzie szpital będzie wiodącą jednostką, koordynatorem. Nie musi w szpitalu być rehabilitacja – musi być w powiecie. Nie musi być w szpitalach promocja zdrowia, ale musi być w POZ i ktoś musi nad tym czuwać. Jest olbrzymia rezerwa, gdy zaczniemy dbać o zdrowie, a nie o leczenie chorych. To jest sprawa wtórna – powiedział Rudolf Borusewicz ze Związku Powiatów Polskich.
Na konieczność lepszej koordynacji opieki zwrócił uwagę również Tomasz Kopiec z Polskiej Federacji Szpitali, będący jednocześnie dyrektorem Wielospecjalistycznego Szpitala w Ostrowcu Świętokrzyskim. – Proszę zwrócić uwagę, że w reformie szpitalnictwa nie ma absolutnie mowy o tym, jakie relacje budujemy z POZ czy ambulatoryjną opieką specjalistyczną. To są istotne elementy systemu ochrony zdrowia. Dzisiaj należy myśleć o całości, budowaniu odpowiedzialności opieki nad pacjentem przez cały system, a nie tylko wyłączać jeden z elementów i wskazywać, że winni są dyrektorzy.
– Zmieniamy system, formę i styl, jaki chcemy mieć w lecznictwie. Bez szpitali nie damy sobie rady. POZ-y same nic nie zrobią. To wszystko musi ze sobą się konsolidować i do siebie pasować – podsumowała Irena Rej.
Konferencja prasowa „Jak poprawić reformę szpitali” została zorganizowana przez Izbę Gospodarczą „FARMACJA POLSKA” 2 września 2022 r. W debacie udział wzięli: Dorota Korycińska (Ogólnopolska Federacja Onkologiczna, Rada Organizacji Pacjentów przy Ministrze Zdrowia), Rudolf Borusewicz (Związek Powiatów Polskich), Tomasz Kopiec (Polska Federacja Szpitali) i Irena Rej (Izba Gospodarcza „FARMACJA POLSKA). Moderatorem dyskusji był Krzysztof Jakubiak, redaktor naczelny portalu mZdrowie.pl.
MZ: Raport w sprawie założeń reformy szpitalnictwa
Modernizacja i poprawa efektywności szpitalnictwa. Projekt ustawy nie do przyjęcia
Źródło: materiały prasowe