Prof. dr hab. n. med. Iwona Paradowska-Stankiewicz jest krajowym konsultantem w dziedzinie epidemiologii, kierownikiem Pracowni Epidemiologii Chorób Zwalczanych Drogą Szczepień w Zakładzie Epidemiologii Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – PZH, zastępcą kierownika Zakładu Epidemiologii.
Epidemiolog w 1995 ukończyła studia na Wydziale Lekarskim Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. W 2002 r. uzyskała tytuł doktora nauk medycznych broniąc pracę doktorską Sposób żywienia, stan odżywienia i zawartość niektórych biopierwiastków we włosach jako wskaźniki stanu zdrowia w wybranej grupie młodzieży, następnie tytuł doktora habilitowanego. W 2011 r. uzyskała tytuł specjalisty w dziedzinie epidemiologii. Od 2013 roku pełni funkcję krajowego konsultanta w dziedzinie epidemiologii.
Prof. dr hab. n. med. Iwona Paradowska-Stankiewicz – doświadczenie, praktyka – SYLWETKA EKSPERTA
Paradowska-Stankiewicz początkowo przez 12 lat Iwona była związana z Katedrą Higieny i Epidemiologii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, w której zajmowała się epidemiologią chorób niezakaźnych, a w szczególności zagadnieniami prawidłowego żywienia człowieka, sposobu żywienia i stanu odżywienia oraz chorobami dietozależnymi. Od 2009 roku pracuje w Zakładzie Epidemiologii Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – PZH. Od 2010 roku zajmuje stanowisko Kierownika Pracowni Epidemiologii Chorób Zwalczanych Drogą Szczepień (2011), jak również pełni funkcje Zastępcy Kierownika Zakładu Epidemiologii (2012).
Sytuacja epidemiologiczna chorób zwalczanych drogą szczepień, koordynowanie nadzoru epidemiologicznego nad chorobami zakaźnymi, niepożądanymi odczynami poszczepiennymi w Polsce oraz prowadzenie badań naukowych w ramach projektów polskich i zagranicznych – to codzienne zadania Paradowskiej-Stankiewicz. W 2021 roku podczas rozmowy z erwisem medexpress mówiła m.i.: Mamy spektakularny spadek zachorowań na choroby zakaźne. – Obserwowany w 2020 r. spadek zachorowań na choroby zakaźne był spektakularny. Dotyczył wszystkich chorób zakaźnych podlegających zgłoszeniu do nadzoru epidemiologicznego. Uzasadnienie tej sytuacji jest dość oczywiste – wprowadzenie obostrzeń dotyczących ograniczenia kontaktów społecznych, mobilności i zasad DDM: dystans-dezynfekcja-maseczka, które wprowadzono w związku z walką z pandemią koronawirusa. A dlaczego właśnie miało to znaczenie w przypadku chorób zakaźnych? Ponieważ specyfiką tych chorób jest m.in. możliwość przekazania drobnoustroju z tzw. źródła zakażenia, czyli np. innego zakażonego organizmu, albo skażonych przedmiotów na wrażliwy organizm, za pośrednictwem określonych dróg transmisji – wyjaśniała prof. Paradowska-Stankiewicz w rozmowie z serwisem Medexpress.pl.
Jest uczestnikiem wielu spotkań Grup Ekspertów z zakresu szczepień w Polsce i zagranicą. Bierze czynny udział w licznych konferencjach, szkoleniach specjalistycznych. W jej dorobku naukowym znajduje się ponad 70 publikacji w czasopismach specjalistycznych. Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Wakcynologii.
Prof. dr hab. n. med. Iwona Paradowska-Stankiewicz bierze udział w projektach edukacyjno-informacyjnyh: