Dr Michał Sutkowski został wybrany prezesem Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce na kadencję 2026-2030. W Warszawie trwa 22 Kongres Medycyny Rodzinnej. Wyboru dokonało walne Zgromadzenie Delegatów KLRwP. Dotychczasowym prezesem KLRwP była dr Agnieszka Jankowska-Zduńczyk.
Dr Michał Sutkowski jest specjalistą chorób wewnętrznych i medycyny rodzinnej. Pracował na Oddziałach Neonatologii, Pediatrii, Chorób Wewnętrznych Centrum Zdrowia Mazowsza Zachodniego i Kliniki WUM do 2012 r. W ramach Indywidualnej Specjalistycznej Praktyki Lekarskiej w miejscu wezwania „Rodzina” od 2010 współpracował z Akademickim Centrum Medycznym ACM, Centrum Medyczne Damian, Centrum Medyczne ENEL – MED, Centrum Medyczne MML.
Od 1989 roku pracuje jako lekarz w Podstawowej Opiece Zdrowotnej, obecnie jako dyrektor NZOZ „Medycyna Rodzinna” s.c. z siedzibą w Osuchowie. Od 2001 roku członek Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce; pełnił funkcje wiceprzewodniczącego Głównej Komisji Rewizyjnej KLRwP w latach 2001-2017. Prezes Warszawskiego Oddziału Terenowego Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce (KLRwP) od 2009, Rzecznik Prasowy KLRwP od 2015, Członek Prezydium Zarządu Głównego KLRwP od 2017. Jest współzałożycielem i ekspertem Medycznej Racji Stanu (MRS) od 2016, prodziekanem ds. rozwoju – Wydział Medyczny Uczelnia Łazarskiego – Warszawa od 2019.
Kolegium Lekarzy Rodzinnych działa od 1992 r. Jego najważniejsze cele to wspieranie lekarzy rodzinnych w wykonywaniu praktyki, wspieranie rozwoju zawodowego i naukowego lekarzy rodzinnych oraz kształtowanie modelu podstawowej opieki zdrowotnej, którego podstawą jest medycyna rodzinna.
Wśród 34 założycieli Kolegium Lekarzy Rodzinnych są m.in. parlamentarzyści ze śp. Senator Zofią Kuratowską, poseł Marek Balicki, nauczyciele akademiccy z prof. Maciejem Latalskim, prof. Tadusz Tołłoczko, prof. Tadeusz Chruściel i doc. Rafał Niżankowski oraz menedżerowie ochrony zdrowia i zwykli lekarze, na co dzień pracujący z pacjentami. Wzorem dla powstającego wówczas stowarzyszenia było Royal College of General Practitioners w Wielkiej Brytanii oraz podobne organizacje zrzeszające lekarzy rodzinnych w Europie, Kanadzie i Stanach Zjednoczonych. Obecnie KLRwP zrzesza 4 500 lekarzy rodzinnych.
KLRwP aktywnie uczestniczy w procesie przekształceń systemu ochrony zdrowia. Szczególnym obszarem zainteresowania jest podstawowa opieka zdrowotna oraz jej zadania i miejsce w systemie ochrony zdrowia.
Dr Sutkowski: wzrasta liczba reakcji alergicznych na antybiotyki u dzieci
Dr Sutkowski: wzrost zachorowań na COVID-19 jest pewny, odpowiedzialny będzie wariant delta
Dr Michał Sutkowski na czyje rozkazy i jakie masz dalsze cele.
Przecież już miliony nas Polaków zaszczepiłeś śmiercionośną szczepionką !!
Dokąd idziesz i będziesz ludzi wprowadzał w błąd. Kim ty jesteś ???? Dlaczego poczynasz dzieło uśmiercania ludzi ??
Przypomnij sobie coś przysięgał !!!
Treść Przysięgi Hipokratesa
Oryginalna Przysięga Hipokratesa mówiła o tym, że lekarz zobowiązuje się świadczyć pomoc bez konieczności zapłaty i pisemnej umowy, zaś swą wiedzą i umiejętnościami będzie starał się pomagać, nigdy szkodzić pacjentom. Starożytna Przysięga Hipokratesa mówiła także, że lekarz zobowiązuje się nie podać nikomu, nawet na jego wyraźne żądanie, śmiercionośnej trucizny ani środka na poronienie. Tekst Przysięgi Hipokratesa zobowiązywał także lekarza do zachowania tajemnicy lekarskiej.
Przyrzeczenie Lekarskie obowiązujące absolwentów kierunku lekarskiego oraz lekarsko-dentystycznego uczelni medycznych w Polsce brzmi następująco:
Przyjmuję z szacunkiem i wdzięcznością dla moich Mistrzów nadany mi tytuł lekarza i w pełni świadomy związanych z nim obowiązków przyrzekam:
obowiązki te sumiennie spełniać,
służyć zdrowiu i życiu ludzkiemu,
według najlepszej mej wiedzy przeciwdziałać cierpieniu i zapobiegać chorobom, a chorym nieść pomoc bez żadnej różnic, takich jak rasa, religia, narodowość, poglądy polityczne, stan majątkowy i inne, mając na celu wyłącznie ich dobro i okazując im należny szacunek,
nie nadużywać ich zaufania i dochować tajemnicy lekarskiej nawet po śmierci chorego,
strzec godności stanu lekarskiego i niczym jej nie splamić, a do kolegów lekarzy odnosić się z należną im życzliwością, nie podważając zaufania do nich, jednak postępując bezstronnie i mając na względzie dobro chorych,
stale poszerzać swą wiedzę lekarską i podawać do wiadomości świata lekarskiego wszystko to, co uda mi się wynaleźć i udoskonalić.
Przyrzeczenie Lekarskie jest częścią Kodeksu Etyki Lekarskiej i nawiązuje treścią do Przysięgi Hipokratesa oraz do Deklaracji genewskiej przyjętej w 1948 roku.