Objęcie refundacją produktu leczniczego Jemperli (dostarlimab) w programie lekowym B.148. „Leczenie chorych na raka endometrium (ICD-10 C54)” wyłącznie w populacji pacjentek z chorobą nawrotową lub pierwotnym nowotworem endometrium w stadium zaawansowania IV wg FIGO – rekomenduje Prezes Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji.
W rekomendacjach nr 112/2024 z dnia 21 października 2024 r. AOTMiT wskazał dodatkowe warunki objęcia refundacją, o których mowa w art. 35 ust. 8a ustawy o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych (ustawa o refundacji). Warunkiem pozytywnej rekomendacji jest co najmniej pogłębienie RSS na zasadzie uzyskania nie gorszych warunków finansowych od uprzednio podjętych, które skutkowałyby:
• obniżeniem CHB dla świadczeniodawcy;
• wprowadzeniem zwrotu kosztów pierwszego podania każdej włączonej pacjentki do leczenia dostarlimabem;
• zabezpieczeniem maksymalnych wydatków płatnika publicznego, rozumianych jako wynik scenariusza podstawowego z uwzględnieniem zawężenia populacji docelowej (bez FIGO III) oraz zwrotu kosztów pierwszego podania.
Uzasadnienie rekomendacji
Ocena dotyczy zasadności rozszerzenia dostępności dla aktualnie finansowanej substancji czynnej – dostarlimabu [DOS] – w programie B.148 w skojarzeniu z karboplatyną i paklitakselem w I linii leczenia w populacji pacjentów dorosłych z rakiem pierwotnie zaawansowanym lub nawrotowym endometrium. Oceniana populacja docelowa jest aktualnie zaopatrzona w zalecany przez wytyczne schemat chemioterapii [CTH]. Program zapewnia aktualnie leczenie pacjentkom na późniejszym etapie choroby – postać nawrotowa – pembrolizumabem lub dostarlimabem w monoterapiach.
Ocena względnej skuteczności klinicznej i bezpieczeństwa stosowania wnioskowanej technologii opiera się na porównaniu bezpośrednim w badaniu randomizowanym RUBY. Biorąc pod uwagę wyniki w podgrupie pacjentek z dMMR/MSI-H dla przeżycia całkowitego porównania wskazują na wyższość ocenianej technologii, dane charakteryzuje niedojrzałość. Rekomendacja nr 112/2024 Prezesa AOTMiT z dnia 21 października 2024 r.
Dla przeżycia wolnego od progresji (w populacji wnioskowanej, czyli z pierwotnie zaawansowanym rakiem wg FIGO III, IV oraz rakiem nawrotowym) wykazano istotne statystycznie zmniejszenie ryzyka wystąpienia zdarzenia w czasie HR 0,28. Po 24 miesiącach obserwacji wolnych od progresji lub zgonu pozostało 61,4% pacjentów stosujących DOS+CTH w porównaniu do 15,7% grupy przyjmującej wyłącznie CTH. W analizie przedstawiono również wyniki w podgrupach według stadium zaawansowania. Uwagę zwraca fakt, że dla pacjentek z pierwotnym rakiem w stadium III wg FIGO wyniki w zakresie PFS były znacząco mniej korzystne (HR 0,92), wskazując na niewielki efekt terapeutyczny ocenianej interwencji.
Analiza użyteczności kosztów w dożywotnim horyzoncie czasowym wykazała, że DOS+CTH jest technologią opłacalną względem stosowania CTH. Niemniej, zwraca się uwagę na ograniczenia związane z brakiem dojrzałości danych klinicznych oraz zanikaniem efektu terapeutycznego.
Analiza wpływu na budżet wskazuje na znaczący wzrost kosztów płatnika rzędu kilkudziesięciu do powyżej stu milionów zł rocznie, a głównym ograniczeniem jest niepewność oszacowania liczebności populacji docelowej. Pod uwagę wzięto również fakt, że nie odnaleziono rzetelnych danych pozwalających na określenie przewidywanego poziomu testowania i wykrywania raka endometrium wśród polskich pacjentek w przypadku pozytywnej decyzji refundacyjnej. Należy podkreślić także niepewność związaną z poszerzeniem populacji docelowej leczonej lekiem Jamperli .
W odnalezionych rekomendacjach refundacyjnych (PBAC z 2023 r. oraz CADTH, SMC, NICE z 2024 r.) wskazuje się na dodatkowe korzyści wynikające z zastosowania dostarlimabu, niemniej były to rekomendacje warunkowe. Wśród warunków zwracano uwagę na poziom ceny, który wymagał obniżenia, w związku z niepewnością dotyczącą wielkości efektu zdrowotnego oraz efektywności kosztowej. Niemiecka instytucja G-Ba w przeprowadzonej ocenie nie wskazuje na udowodnioną dodatkową korzyść medyczną w populacji pacjentek z pierwotnie zaawansowanym rakiem endometrium. Z kolei pozytywna opinia ZIN 2024 pomimo wykazania efektywności kosztowej również wskazuje na zawarcie umowy finansowej.
Prezes Agencji zważył aspekty związane z charakterystyką ciężkości jednostki chorobowej, której dotyczy ocena. Wzięto pod uwagę fakt, że populacja docelowa jest aktualnie zaopatrzona w leczenie, przynoszące prawdopodobnie niższe efekty zdrowotne w zakresie twardego punktu końcowego jakim jest przeżycie całkowite pacjentów z daną jednostką chorobową. Odniesiono się również do kosztów technologii alternatywnej, w związku z czym w określonej populacji pacjentek uznano za zasadne finansowanie wnioskowanej technologii ze środków publicznych po spełnieniu przez wnioskodawcę wymienionych warunków.
Jemperli (dostarlimab) – złożenie wniosku o rozszerzenie wskazań w raku endometrium
Przedmiot wniosku
Zlecenie Ministra Zdrowia dotyczy oceny zasadności finansowania ze środków publicznych produktu leczniczego:
• Jemperli (dostarlimab), koncentrat do sporządzania roztworu do infuzji, 50 mg/ml, 1 fiol. 10 ml, GTIN: 05909991449872, CZN zł,
w programie lekowym B.148. „Leczenie chorych na raka endometrium (ICD-10: C54)”.
Proponowana odpłatność i kategoria dostępności refundacyjnej: bezpłatnie w programie lekowym, w istniejącej grupie limitowej. Zaproponowano instrument dzielenia ryzyka (RSS).
Ocena dotyczy zasadności rozszerzenia dostępności dla dostarlimabu, który miałby być stosowany w skojarzeniu z karboplatyną i paklitakselem w I linii leczenia w populacji pacjentów dorosłych z rakiem pierwotnie zaawansowanym lub nawrotowym endometrium.
Problem zdrowotny
Rak endometrium (ICD-10: C54) to nowotwór złośliwy błony śluzowej wyściełającej macicę. Zwany jest również rakiem błony śluzowej trzonu macicy lub rakiem trzonu macicy. Wyróżnia się trzy stopnie zróżnicowania raka, ze względu na procent utkania litego w stosunku do komponentu zróżnicowanego gruczołowo (tworzącego cewki) tj.: rak wysoko zróżnicowany G1: 50% utkania części litej (najgorzej rokujący). Stosuje się także klasyfikację stopnia zaawansowania raka endometrium według FIGO (2009 r.), w której stopień I oznacza rak ściśle ograniczony do trzonu macicy, a IVB przerzuty odległe. Najczęstszymi objawami raka trzonu macicy są nietypowe krwawienia z pochwy.
Rokowanie u chorych na nowotwory endometrium zależy przede wszystkim od stopnia zaawansowania, typu histologicznego oraz stopnia zróżnicowania guza. Innymi czynnikami prognostycznymi są głębokość naciekania miometrium oraz inwazja przestrzeni limfatycznonaczyniowej. Wyniki leczenia pacjentek z rakiem endometrium są dobre, co najczęściej jest związane z występującym typem endometrioidalnym oraz strukturą stopnia zaawansowania. Chore z rozpoznanym typem I nowotworu mają lepsze rokowanie. Ważne jest też zróżnicowanie nowotworu bardziej, zróżnicowane lepiej rokują. Podobnie jest ze stanem receptorowym raka endometrium: obecność receptorów, zarówno estrogenu, jak i progesteronu jest korzystnym czynnikiem prognostycznym.
Według danych NFZ liczba dorosłych pacjentek (unikalne numery PESEL) z rozpoznaniem głównym i/lub współistniejącym ICD-10: C54 (wraz z podkodami) wyniosła 41 263 pacjentek w 2020 r., 42 628 w 2021 r., 43 758 w 2022 r. oraz 46 423 w 2023 r. Przy czym paklitaksel podawano odpowiednio u 1 928, 2 038, 2 321 oraz 2 446 pacjentek w 2023 r. Program lekowy B.148 został wprowadzony obwieszczeniem Ministra Zdrowia obowiązującym od 1 września 2023 r., pierwsze podanie dostarlimabu zostało sprawozdane 22 grudnia 2023 r. Do końca 2023 r. z leczenia w programie skorzystało 3 pacjentów. W październiku 2024 r. wprowadzono do programu również pembrolizumab na zasadach tożsamych dla dostarlimabu, czyli dla pacjentek z nawrotowym rakiem endometrium – późniejszy etap choroby w porównaniu do wnioskowanego.
Rekomendacja nr 112/2024 dnia 21 października 2024 r. Prezesa Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji w sprawie oceny leku Jemperli (dostarlimab) w ramach programu lekowego „Leczenie chorych na raka endometrium (ICD-10 C54)”
DYŻUR EKSPERTA: Lucyna Jaworska-Wojtas. ENDOMETRIOZA
Test na endomeriozę. ABM pracuje nad testem dotyczącym wczesnego wykrywania endometriozy