To już rok od czasu wprowadzenia możliwości leczenia zwyrodnienia plamki związanego z wiekiem oraz cukrzycowego obrzęku plamki w ramach połączonego programu lekowego B.70 Leczenie pacjentów z chorobami siatkówki, dzięki któremu pacjenci uzyskali dostęp do nowoczesnych leków i monitoringu postępu choroby. Cieszy też informacja o możliwości poszerzenia programu o kolejne innowacyjne terapie.
Zarówno Rada Przejrzystości, jak i Prezes Agencji Technologii Medycznych i Taryfikacji uznają za zasadne objęcie refundacją leku farycymab – pierwszego i jedynego przeciwciała do podania doszklistkowego, który jest skierowany na dwa różne szlaki chorobowe. Poprzez podwójne hamowanie Ang-2 i VEGF zmniejsza przepuszczalność naczyń i stan zapalny, hamuje patologiczną angiogenezę i przywraca stabilność naczyń, co przekłada się na poprawę widzenia i pozwala wydłużyć kolejne podania do 16 tygodni.
– Sprawozdanie z działalności Narodowego Funduszu Zdrowia za IV kwartał 2022 roku pokazuje, jak dużym problemem jest czas oczekiwania na wizytę do specjalisty. W kolejce do okulistów czeka największa liczba pacjentów wśród wszystkich specjalizacji medycznych. Dlatego tak istotne jest wprowadzanie rozwiązań, które pozwolą na zmniejszenie częstotliwości iniekcji doszklistkowych, pozwalające na rzadsze wizyty, tym samym dając możliwość na dostęp do Programu Lekowego nowym pacjentom – mówi Małgorzata Pacholec, prezes Stowarzyszenia Retina AMD Polska.
Obecne podejście do leczenia chorób siatkówki wskazuje na konieczność zmniejszania częstości dawkowania oraz wydłużania odstępów między następnymi podaniami leku. Częste iniekcje obciążają nie tylko pacjentów oraz ich opiekunów, ale także system ochrony zdrowia.
Jest to kluczowa decyzja jeżeli chcemy mówić o polepszeniu sytuacji pacjentów z chorobami siatkówki. W perspektywie czasu, ułatwiony dostęp do leczenia nową substancją pozwoli na wydłużenie czasu między wizytami, a jednocześnie zmniejszenie kolejek do okulisty. Dostęp do nowoczesnych leków o różnych mechanizmach działania, to także możliwość indywidualnego podejścia do pacjenta i personalizacji leczenia. Dlatego liczymy na pozytywne decyzje na kolejnych etapach procesu refundacyjnego.
Prof. Robert Rejdak: konieczne szybsze wykrywanie zwyrodnienia plamki
Eksperci: zaczęła się nowa era w leczeniu poważnych chorób oczu
Źródło: materiały prasowe