Od momentu wybuchu pandemii SARS CoV-2 na świecie prowadzone są badania nad wirusem i jego wpływie na ludzki organizm. Równocześnie naukowcy szukają metod walki z potężnym wrogiem jakim jest COVID-19. Między innymi dr Anthony Griffiths, mikrobiolog i profesor nadzwyczajny Szkoły Medycznej Uniwersytetu Bostońskiego, pracuje nad narzędziami wspierającymi badania naukowe dotyczące pandemii koronawirusa.
W trakcie badań zespół , którym kieruje dr Anthony Griffiths poddał próbkę zawierającego wirus materiału działaniu różnych dawek promieniowania UV-C. W ten sposób oceniono stopień dezaktywacji wirusa w różnych warunkach. Zespółdr Griffithsa zastosował dawkę 5 mJ/cm2, co spowodowało zmniejszenie liczby wirusów SARS-CoV-2 o 99% w ciągu 6 sekund. Na podstawie tych wyników badań ustalono, że dawka 22 mJ/cm2 skutkować będzie zmniejszeniem liczby wirusów o 99,9999% w ciągu 25 sekund.
Obecnie na rynku jest do wyboru stosunkowo dużo metod dezynfekcji. Nie wszystkie jednak są na tyle skuteczne aby rzeczywiście zminimalizować ryzyko zakażenia wirusem z Wuhan. Efektywna dezynfekcja ma na celu trwałe wyeliminowanie drobnoustrojów z przedmiotów i powierzchni użytkowych co na tę chwilę możliwe jest tylko przy zastosowaniu promieniowania UV-C. Tu również mamy do wyboru wykorzystanie promieniowania w różny sposób – przepływowy i bezpośredniej ekspozycji.
Specjaliści z Advanced Disinfection Solutions przekonują, że bezpośrednia ekspozycja promieniowaniem UV-C jest nie tylko najskuteczniejszą ale również najbardziej opłacalną metodą.
Dezynfekcja przepływowa polega na naświetlaniu promieniami UV-C powietrza przepływającego przez wnętrze lampy wirusobójczej. Jej funkcjonowanie polega na przepływie powietrza przez komorę dezynfekcyjną, gdzie zostaje naświetlone i zdezynfekowane, a następnie zostaje wyprowadzone do gabinetu. Promienie UV-C nie wydostają się na zewnątrz, dzięki czemu dezynfekcję pomieszczenia można przeprowadzać w obecności osób. Jednakże ten sposób dezynfekowania dotyczy tylko powietrza w danym pomieszczeniu. Pozostaje więc problem obecności wirusów i drobnoustrojów na powierzchniach użytkowych (meblach, sprzętach, ubraniach, ścianach itp.) Rozwiązanie przepływowe wiąże się również z częstym serwisowaniem, gdyż osadzający się wewnątrz urządzenia kurz i pyły powodują nierzadko przykry zapach oraz zaburzenia w funkcjonowaniu. Rozwiązaniem kompleksowym jest więc użycie bezpośredniej ekspozycji światłem UV-C, dzięki której możliwe jest wyeliminowanie patogenów wirusa na całej przestrzeni. – Jest to idealne rozwiązanie zapewniające sterylność dużych pomieszczeń i takich, w których znajduje się sprzęt codziennego użycia. Bezpośrednia ekspozycja światłem UV-C sprawdzi się więc idealnie w pokojach hotelowych, magazynach, halach, warsztatach, salach zabiegowych, salach chorych, biurach czy w pomieszczeniach socjalnych – komentuje Mikołaj Janiszewski, prezes ADS SA.
Co z innymi metodami?
Znane nam metody dezynfekcji takie jak ozonowanie, zamgławianie czy oprysk ręczny są krótkotrwałe i czasochłonne a po ich przeprowadzeniu wymagane jest wietrzenie pomieszczenia. Przykładowo w gabinecie lekarskim, w którym przyjmowanych jest kilkanaście a nawet kilkadziesiąt pacjentów dziennie, niemożliwym jest dokonywanie po każdym pacjencie skutecznej (redukcji 99,9% wirusów) dezynfekcji przy zastosowaniu ozonowania czy oprysku ręcznego. Roboty stosujące promieniowanie UV-C dezynfekują małe pomieszczenia w ciągu niespełna 5 minut. Pozwala to na utrzymanie sterylności gabinetu oraz umożliwia natychmiastowe z niego korzystanie.