Recepta na przyszłość Europy w obliczu wyzwań społecznych, ekonomicznych i zdrowotnych po COVID-19 – pod takim hasłem w środę odbywa się IV edycja konferencji z cyklu The best way to predict the the future is to create it. Wydarzenie wpisuje się w unijną inicjatywę Future of Europe. Partnerem instytucjonalnym wydarzenia, organizowanego przez Fundację Kulskich i Instytut Rozwoju Spraw Społecznych, jest Agencja Badao Medycznych.
Spotkanie odbywa się w formule hybrydowej. Z myślą o osobach, które będą uczestniczyły zdalnie, organizatorzy zaplanowali transmisję ze studia multimedialnego w hotelu SOFITEL Warsaw Victoria. Transmisja jest dostępna na platformie online https://dobry-streaming.pl/ oraz na profilu Fundacji Kulskich https://www.facebook.com/Fundacja-Kulskich-1581939245226050 oraz na profilu IRSS Instytut Rozwoju Spraw Społecznych https://www.facebook.com/Instytut-Rozwoju-Spraw-Spo%C5%82ecznych-IRSS-708114356654872 w serwisie Facebook. Spotkanie potrwa do godz. 17:30.
Podczas konferencji zostaną omówione wyzwania stojące przed Europą i Polską oraz najbardziej optymalne rozwiązania dla problemów, które uległy spiętrzeniu m.in. na skutek pandemii koronawirusa. Zebrani będą dyskutowali na temat międzynarodowych inicjatyw na rzecz odbudowy ekonomicznej i rozwoju społeczeństwa obywatelskiego Europy po COVID-19, a także na temat wpływu pandemii na zdrowie psychiczne i postawy społeczne młodych ludzi. Sporo uwagi zostanie poświęcone Europejskiemu Planowi Walki z Rakiem jako odpowiedzi na zagrażające społeczeństwu onkologiczne tsunami. Decydenci i eksperci będą dyskutowali także o wyzwaniach związanych z leczeniem chorób cywilizacyjnych i rzadkich.
Europejski Plan Walki z Rakiem. Kto i na jakie wsparcie może liczyć?
Czy redukcja szkód nałogu tytoniowego trafi do Europejskiego Planu Walki z Rakiem?
W gronie mówców i prelegentów znaleźli się znamienici goście – wśród nich: przedstawiciele rządu, naczelnych organów administracji publicznej, a także podmiotów działających w obszarze zdrowia i farmacji. Nie zabraknie również wybitnych ekspertów – klinicystów, reprezentujących różne obszary terapeutyczne.
Honorowy patronat nad konferencją objęli:
- wicepremier, przewodniczący Komitetu ds. Pożytku Publicznego Piotr Gliński,
- minister zdrowia dr n. ekon. Adam Niedzielski,
- Ministerstwo Rozwoju i Technologii,
- pełnomocnik rządu ds. polityki młodzieżowej Piotr Mazurek, Komitet ds. Pożytku Publicznego i
- Rada Dialogu z Młodym Pokoleniem
BLOK I konferencji: GŁOS OBYWATELI A PRZYSZŁOŚĆ EUROPY PO PANDEMII – SPOŁECZEŃSTWO, ZDROWIE, GOSPODARKA (panele I-III) sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030
BLOK II konferencji: WYZWANIA POPANDEMICZNEJ EUROPY W OBSZARZE OCHRONY ZDROWIA (panele IV-V oraz round table) to z kolei działanie sfinansowane przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030
Fundacja Kulskich na rzecz relacji polsko-amerykańskich to jedna z największych organizacji non-profit działających na rzecz kształtowania wartościowych postaw społecznych i pielęgnowania pamięci historycznej. Założycielem Fundacji jest profesor Julian Eugeniusz Kulski – powstaniec warszawski, wykładowca akademicki i wieloletni architekt Banku Światowego. Ojcem profesora był Julian Spitosław Kulski – prezydent okupowanej stolicy i wieloletni przyjaciel Stefana Starzyoskiego. Po zamordowaniu prezydenta Starzyoskiego przez nazistów prezydent Kulski za zgodą Państwa Podziemnego przejął jego obowiązki i kontynuował obronę okupowanej stolicy. Od 2015 roku Fundacja Kulskich dąży do godnego upamiętnienia heroicznej postawy prezydentów Starzyńskiego i Kulskiego w czasie II wojny światowej. Pełni również rolę think tanku aktywnie uczestniczącego w debacie publicznej. Organizuje wiele inicjatyw cenionych w środowisku decydentów i ekspertów.
Fundacja Instytut Rozwoju Spraw Społecznych (IRSS) to obywatelski think tank powołany do życia w maju 2020 roku jako ośrodek analitycznobadawczy i strategiczny partner Fundacji Kulskich na rzecz relacji polsko-amerykaoskich. Misją IRSS jest dostarczanie decydentom przekrojowych materiałów analitycznych poprzez zaangażowanie w dyskurs publiczny szerokiego grona liderów opinii, ekspertów sektorowych, przedstawicieli strony społecznej (pracowników, pracodawców etc.), a także mediów i przedstawicieli administracji publicznej – zarówno na szczeblu centralnym, jak i samorządowym.