Koalicja na rzecz Leczenia Astmy – wspólny głos dla leczenia astmy w Polsce – to tytuł debaty eksperckiej, na którą zaprasza Polska Federacja Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergie i POChP. Debata odbędzie się w ramach XV Forum Organizacji Pacjenckich. Termin: 12 lutego (piątek) 2021 r. o godzinie 12:00.
W debacie udział zapowiedzieli: dr Małgorzata Gałązka-Sobotka, dr n. med. Piotr Dąbrowiecki, prof. dr hab. n. med. Piotr Kuna, dr hab. n. med. Maciej Kupczyk oraz dr hab. n. med. Agnieszka Mastalerz-Migas.
Eksperci będą dyskutować o wnioskach i rekomendacjach dotychczasowych analiz systemowych wszystkich aspektów dotyczących leczenia astmy. Jest to pierwsza taka analiza dokonana w Polsce. Klinicyści i eksperci z Uczelni Łazarskiego podejmą próbę zaproponowania konkretnych rozwiązań m.in. z obszaru e-zdrowia, tj. rozszerzenia funkcjonalności e-recepty w kierunku, który umożliwiłby informowanie lekarza wystawiającego receptę pacjentowi ze zdiagnozowaną astmą, o ryzyku nadużywania określonych grup leków przez pacjenta (tzw. projekt „e-recepta 2.0”).
Astma jest uznawana za jedną z najczęstszych chorób przewlekłych układu oddechowego. Zazwyczaj astma ma podłoże alergiczne. Zazwyczaj rozpoczyna się w dzieciństwie. Szacunkowe dane mówią o ok. 4 milionach ludzi, których dotyka astma. Ze względu na rosnącą liczbę chorych oraz wysoki wskaźnik zachorowalności staje się chorobą cywilizacyjną. Z kolei wzrost zapadalności na nią wpisuje się w trend epidemii chorób alergicznych czy społecznych.
Organizatorzy zwracają uwagę, że astma jest chorobą przewlekłą. Astma to jednostka chorobowa, której do tej pory nie poświęcano należytej uwagi z perspektywy priorytetyzacji obszarów ochrony zdrowia wymagających interwencji. Eksperci zwracają uwagę, że pandemia COVID-19 jeszcze mocniej uwydatniła konsekwencje nieprawidłowości w leczeniu astmy w Polsce, braków systemowych oraz niskiej świadomości społecznej.
Tematy do dyskusji:
-
Jak wygląda obecnie stan leczenia astmy w Polsce? Jakie należy wprowadzić systemowe zmiany, aby uzyskać optymalną skuteczność leczenia tej jednostki chorobowej?
-
Dlaczego istnieje wysoka potrzeba budowania świadomości na temat astmy oraz zaangażowania wszystkich środowisk na rzecz polepszenia sytuacji osób za astmą?
-
Jakie należy wprowadzić narzędzia celem optymalizacji modelu opieki nad pacjentem oraz mierzenia skuteczności leczenia astmy?
Paneliści spotkania::
-
dr Małgorzata Gałązka-Sobotka – Dziekan Centrum Kształcenia Podyplomowego Uczelni Łazarskiego
-
dr n. med. Piotr Dąbrowiecki – Przewodniczący Polskiej Federacji Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergie i POChP
Do udziału w debacie zaproszeni zostali:
-
prof. dr hab. n. med. Piotr Kuna – Kierownik II Katedry Chorób Wewnętrznych i Kliniki Chorób Wewnętrznych, Astmy i Alergii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi
-
dr hab. n. med. Maciej Kupczyk – Klinika Chorób Wewnętrznych, Astmy i Alergii, II Katedra Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego w Łodzi
-
dr hab. n. med. Agnieszka Mastalerz-Migas – Konsultant Krajowy w dziedzinie Medycyny Rodzinnej
Moderacja spotkania – Agnieszka Rosłoniak
Debata odbędzie się w formie zdalnej. Obowiązuje rejestracja na stronie XV Forum Organizacji Pacjenckich www.fop2021.pl. Link do rejestracji na debatę: https://docs.google.com/forms/d/18fW3Jn76QNDnPe2QthxqpmXrWAEDn3fUHS7IQFIonUc/viewform?gxids=7628&edit_requested=true