W Polsce jedynie 30% pacjentów ma w pełni kontrolowaną astmę oskrzelową, czyli nie ma u nich duszności czy ciężkich zaostrzeń świadczących o pogorszeniu choroby. U pozostałych 70% kontrola jest suboptymalna lub nie ma jej wcale. Niewątpliwie trzeba zrobić wszystko, aby tę sytuację poprawić – wdrożyć program kompleksowej opieki nad pacjentem, poprawić edukację pacjentów i ich współpracę z lekarzem prowadzącym. Niezbędne jest także zapewnienie dostępu do nowoczesnych leków, które mogą zapewnić tzw. compliance, czyli stosowanie się pacjentów do zaleceń lekarskich dotyczących przyjmowania leków. Tylko dzięki temu możliwa będzie pełna kontrola astmy.
Na kontrolę astmy wpływa nie tylko zastosowanie nowoczesnego, odpowiedniego do stopnia ciężkości astmy leku, ale również współpraca pacjenta z lekarzem i stosowanie się do jego zaleceń. Zdarza się, że pacjenci przestają przyjmować leki lub robią to nieregularnie, gdy nie odczuwają objawów choroby, a przecież nie odczuwają ich właśnie dlatego, że przyjmują regularnie leki. Możliwość przyjmowania niezbędnych leków w jednym opakowaniu, w 1 wziewie raz na dobę może poprawić tzw. compliance, czyli stosowanie się do zaleceń.
– Umieszczenie trzech cząsteczek w jednym inhalatorze pozwala na zmniejszenie dawek poszczególnych leków, co zmniejsza ryzyko działań niepożądanych. Dodatkowo przyjmowanie trzech leków w jednym wziewie, jeden raz na dobę jest znacznym ułatwieniem dla pacjentów i może przyczynić się do poprawy tzw. compliance, czyli stosowania się pacjentów do zaleceń lekarskich dotyczących przyjmowania leków. Mam nadzieję, że pacjenci z astmą ciężką będą mogli jak najszybciej uzyskać dostęp do tego nowoczesnego, efektywnego leczenia – mówi dr Piotr Dąbrowiecki, prezes zarządu Polskiej Federacji Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergię i POChP.
Jeden lek zamiast trzech leków wziewnych: LABA – długo działającego beta-2-mimetyku, LAMA – długo działającego cholinolityku i wGKS – wziewnego glikokortykosteroidu
Odpowiedzią na potrzeby pacjentów i lekarzy jest zarejestrowany niedawno lek będący połączeniem w jednym inhalatorze 3 leków wziewnych: LABA – długo działającego beta-2-mimetyku, LAMA – długo działającego cholinolityku i wGKS – wziewnego glikokortykosteroidu.
Terapia trójskładnikowa jest przeznaczona do leczenia astmy u dorosłych pacjentów, u których nie uzyskano odpowiedniej kontroli choroby w wyniku leczenia skojarzonego długodziałającym beta-2-mimetykiem i glikokortykosteroidem wziewnym podawanym w dużych dawkach oraz u pacjentów, u których wystąpiło co najmniej jedno zaostrzenie astmy w poprzednim roku. Wykazano skuteczność tej terapii w poprawie funkcji płuc, redukcji liczby zaostrzeń u chorych na astmę przy zachowaniu podobnego profilu bezpieczeństwa w porównaniu do terapii dwuskładnikowych3. Lek jest podawany w postaci pojedynczego wziewu 1 raz na dobę z jednego inhalatora, co jest ogromnym ułatwieniem dla pacjentów
– Badania kliniczne potwierdzają, że zastosowanie terapii trójskładnikowej zmniejsza częstość występowania zaostrzeń w porównaniu z terapią dwuskładnikową – długodziałający beta-2-mimetyk i steroid wziewny w dużych dawkach. Jeżeli chodzi o zaostrzenia umiarkowane to ich częstość występowania zmniejszyła się o 36% u pacjentów, którzy przyjmowali terapię trójskładnikową, a w przypadku zaostrzeń ciężkich ta różnica wyniosła aż 42% na korzyść terapii trójskładnikowej. Wydłużył się również czas do pierwszego zaostrzenia. To bardzo ważne zwłaszcza u pacjentów z ciężką astmą, u których kontrolę choroby jest trudno uzyskać. Terapia trójskładnikowa daje taką możliwość – powiedział dr n. med. Piotr Dąbrowiecki,.
Poprawa kontroli astmy
Badanie kliniczne IRIDIUM wykazano również, że stosowanie terapii trójskładnikowej poprawia zdolność pacjentów do oddychania. Ok. 24% pacjentów uzyskało istotną klinicznie poprawę kontroli astmy w porównaniu z zastosowaniem długodziałających beta-2-miemetyków (mimetyków) i glikokortykosteroidów w dużych dawkach. W ocenie kontroli astmy na podstawie ACQ-7, a więc Kwestionariuszu Kontroli Astmy poprawa wynosiła więcej niż 0,5 punktu już w 4. tygodniu stosowania terapii trójskładnikowej3. Nastąpiła również poprawa wskaźników spirometrycznych. O 145 ml poprawiła się wartość FEV1, a więc natężona pierwszosekundowa objętość wydechowa3, pozwalająca określić drożność dróg oddechowych. To oznacza, że istotnie poprawiła się czynność płuc u pacjentów stosujących terapię trójskładnikową3. W badaniu wykazano również zmniejszenie średniej dawki doustnych kortykosteroidów koniecznych do leczenia zaostrzeń, zwiększenie odsetka dni wolnych od objawów.
Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji wydała na początku kwietnia 2021 roku pozytywną rekomendację dotycząca objęcia refundacją terapii trójskładnikowej: LABA – długodziałającego beta-2-mimetyku, LAMA – długo działającego cholinolityku i wGKS – wziewnego glikokortykosteroidu. Miejmy nadzieję, że niedługo lek zostanie wpisany na listę refundacyjną i będzie mogło z niego skorzystać jak najwięcej pacjentów. W tej chwili lek jest dostępny w aptekach ze 100% odpłatnością.
REFERENCJE:
- Kowalski M. i wsp. “Efektywność leczenia astmy oskrzelowej w Polsce w ocenie pacjentów – wyniki badania AIRCEE”
- Kowalski M. i wsp. “Efektywność leczenia astmy oskrzelowej w Polsce w ocenie pacjentów – wyniki badania AIRCEE”
- Kerstjens H.A.M., Maspero J., Chapman K.R. i wsp. Once-daily, single-inhaler mometasone–indacaterol–lycopyrronium versus mometasone–indacaterol or twice-daily fluticasone– salmeterol in patients with inadequately controlled asthma (IRIDIUM): a randomised, double-blind, controlled phase 3 study. Lancet Respir Med 2020.