– Pilotaż w zakresie kompleksowej opieki specjalistycznej nad pacjentami z otyłością olbrzymią ruszy w przyszłym tygodniu – powiedział dzisiaj minister Adam Niedzielski. – Podstawowym kryterium będzie wskaźnik BMI większy niż 40.
Ministerstwo Zdrowia szacuje, że w ramach pilotażu KOS-BAR opieką zostanie objętych około 2907 pacjentów. Koszty programu będą oczywiście zależeć od liczby pacjentów do niego włączonych, ale zakłada się, że oscylować będą w okolicy 71 mln zł. Pieniądze mają pochodzić z tzw. opłaty cukrowej, która zgodnie z przepisami jest przeznaczona na działania o charakterze edukacyjnym i profilaktycznym oraz na świadczenia opieki zdrowotnej związane z utrzymaniem i poprawą stanu zdrowia pacjentów z nadwagą i otyłością. Do Narodowego Funduszu Zdrowia do 21 maja 2021 r. z opłaty cukrowej wpłynęło ponad 283 mln zł.
Kto będzie się kwalifikował do KOS-BAR?
Podstawowym kryterium będzie waga pacjenta.- Kryterium kwalifikacji będzie wskaźnik BMI. Jeśli będzie większy niż 40, to taka osoba będzie automatycznie kwalifikowana do programu – oświadczył minister Niedzielski.
Z KOS-BAR bedą mogły skorzystać też osoby z BMI mniejszym niż 40. – Jeśli wskaźnik dla nich będzie wynosił 35, ale te osoby będą miały bezpośrednie powiązanie otyłości z innym problemem, z inną wielochorobowością, to one również będą kwalifikowane do programu – podkreślił minister.