Dlaczego otyłość to choroba? „Antyalgorytm” powikłań w chorobie otyłościowej. KOS BAR i BMI 30+: wyzwania i perspektywy. Relacja z konferencji.
dr hab. n. med. Mariusz Wyleżoł, II Katedra i Klinika Chirurgii Ogólnej, Naczyniowej i Onkologicznej, Wydział Medyczny Warszawski Uniwersytet Medyczny, Warszawskie Centrum Kompleksowego Leczenia Otyłości i Chirurgii Bariatrycznej, Szpital Czerniakowski w Warszawie, Wiceprezes Polskiego Towarzystwa Leczenia Otyłości.
Choroba otyłościowa polega na zaburzeniach homeostazy energetycznej, które prowadzą do nadmiernego, niekontrolowanego nagromadzenia tłuszczu. Otyłość stanowi objaw tej choroby, która nie podlega samowyleczeniu. Próby stosowania diet redukcyjnych prowadzą do jej zaostrzenia. Powikłania, takie, jak choćby cukrzyca, nie są chorobami towarzyszącymi, ale następstwem choroby otyłościowej. Drogą farmakologiczną oraz za pomocą chirurgii bariatrycznej można leczyć chorobę otyłościową, zmniejszając ryzyko zgonu z jej powodu.
Tymczasem w ogromnej większości przypadków stosuje się jedynie leczenie paliatywne, a więc terapię powikłań. Kompleksową opiekę w chirurgicznym leczeniu otyłości zapewnia pilotażowy program KOS-BAR, prowadzony w 19 ośrodkach. Nie wiadomo, jakie będą jego losy w przyszłym roku. W Polsce potrzebnych jest co roku 20-30 tys. operacji bariatrycznych, a wykonuje się ich zaledwie około 6 tys.
Otyłość to zaburzone mechanizmy homeostazy energetycznej organizmu
Skutki zdrowotne i społeczne otyłości u dzieci i młodzieży
Źródło: Health Project Management