Blanka Wiśniewska dyrektor generalny w Ministerstwie Zdrowia przestaje pełnić swoją funkcję. To pierwsza zmiana kadrowa po objęciu stanowiska ministra zdrowia przez posłankę PiS Katarzynę Sójkę. Jak dowiedziała się redakcja cowzdrowiu.pl, ze stanowiskiem pożegnała się osoba, która funkcję dostała wkrótce po powołaniu poprzedniego ministra zdrowia. Ze stron ministerstwa zdrowia zniknęła już strona z biografią Blanki Wiśniewskiej. Na stronach https://www.gov.pl/web/zdrowie/kierownictwo nie ma również wymienionej funkcji dyrektor generalny.
Serwis cowzdrowiu.pl donosi, że w poniedziałek zostanie opublikowana informacja o nowej osobie mającej pełnić rolę dyrektora generalnego ministerstwa.
Czym zajmuje się dyrektor generalny w resorcie zdrowia? – kompetencje
Dotychczas do zadań dyrektora generalnego należało zapewnienie funkcjonowania, warunków działania, organizacja pracy oraz realizacja polityki personalnej Ministerstwa Zdrowia na podstawie i w zakresie określonym ustawą z dnia 21 listopada 2008 r. o służbie cywilnej. Dyrektor generalny wykonywał zadania określone w ustawie z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych należące do właściwości Ministra w zakresie audytu wewnętrznego w Ministerstwie Zdrowia. Do zadań należało również inicjowanie, koordynowanie i nadzorowanie wykonywania zadań przez:
a) Biuro Administracyjne,
b) Wieloosobowe Stanowisko ds. Audytu Wewnętrznego.
Blanka Wiśniewska na stanowisko dyrektora generalnego Ministerstwa Zdrowia powołana została przez ministra Adama Niedzielskiego w 2020 roku. Jej poprzedniczką była Anna Goławska, późniejsza wiceminister zdrowia.
Blanka Wiśniewska – życiorys
Blanka Wiśniewska ukończyła Wyższą Szkołę Businessu i Administracji w Warszawie na kierunkach administracja publiczna i administracja instytucji międzynarodowych. Doświadczenie zdobyła w Centrum Międzynarodowej Współpracy Kulturalnej przy Instytucie Adama Mickiewicza. Od 2006 roku jej kariera zawodowa była związana z ochroną zdrowia. Pracowała w Instytucie Kardiologii im. Prymasa Tysiąclecia Stefana kardynała Wyszyńskiego w Warszawie, (obecnie Narodowym Instytucie Kardiologii Stefana kardynała Wyszyńskiego) gdzie uczestniczyła w zarządzaniu w różnych obszarach m.in. jako specjalista ds. doskonalenia organizacji. W latach 2008 – 2009 tworzyła raporty dla Biura Koordynacyjnego Programu POLKARD.
W 2018 roku została powołana na stanowisko Dyrektora Biura Ministra Ministerstwa Zdrowia. W latach 2018- 2019 współorganizowała ogólnopolską debatę o ochronie zdrowia „Wspólnie dla Zdrowia”. W październiku 2020 roku została powołana na Dyrektor Generalną resortu zdrowia.

Katarzyna Sójka nową minister zdrowia. Zastąpiła Adama Niedzielskiego
Ministerstwo Zdrowia – ministrowie, zadania, kompetencje, organy nadzorowane