„Bezpieczeństwo Pacjenta” to nowa inicjatywa Rzecznika, który postanowił rozszerzyć swoje działania na obszar czasopism naukowych, skupiających się na zagadnieniach związanych z bezpieczeństwem pacjenta. – Nowe czasopismo jest rezultatem naszego zaangażowania w ochronę praw pacjentów oraz promocję najwyższych standardów bezpieczeństwa w opiece zdrowotnej. Wierzę, że ta platforma edukacyjna będzie nie tylko źródłem wiedzy, ale także inspiracją do dalszych działań na rzecz poprawy jakości opieki medycznej – wyjaśnia Bartłomiej Chmielowiec, Rzecznik Praw Pacjenta.
Czasopismo „Bezpieczeństwo Pacjenta” ma na celu edukację oraz propagowanie wiedzy na temat ochrony praw pacjenta. To nowa inicjatywa Rzecznika, który postanowił rozszerzyć swoje działania na obszar czasopism naukowych, skupiających się na zagadnieniach związanych z bezpieczeństwem pacjenta.
Bezpieczeństwo Pacjenta – cele i wyzwania
Obecnie działania Biura skoncentrowane są na intensyfikacji działań związanych z sygnałami wpływającymi na bezpieczeństwo pacjenta. Dostrzegamy nie tylko szkody wyrządzone pacjentowi oraz zdarzenia niepożądane, ale coraz częściej analizowane są zakażenia szpitalne. Rzecznik stale stawia sobie nowe cele i wyzwania w zakresie bezpieczeństwa pacjenta na kolejne lata. Warto zwrócić uwagę na kulturę bezpieczeństwa, jakość udzielanych świadczeń, komunikację z pacjentem oraz zaufanie do systemu i budowę narzędzi do rejestracji.
O czasopiśmie Bezpieczeństwo Pacjenta
Czasopismo jest dostępne w formie internetowej, zapewniając łatwy dostęp do wiedzy dla szerokiego grona czytelników. Co istotne, artykuły są publikowane dwujęzycznie – w języku angielskim (Journal of Patient Safety and Rights) i polskim, co pozwoli na dotarcie z przekazem nie tylko do krajowej, ale również międzynarodowej społeczności naukowej i medycznej.
O czym piszą Autorzy
Poruszamy m.in. tematy błędów i bezpieczeństwa w opiece zdrowotnej w przypadkach nagłych, rzucając światło na aspekty związane z zarządzaniem, prawem oraz nauką o zdrowiu. Kolejne teksty skupiają się na ocenie kultury bezpieczeństwa pacjentów, przymusie bezpośrednim wobec pacjenta agresywnego, statusie prawnym małoletnich dawców, a także roli telemedycyny w kardiologii.
Nowa platforma edukacyjna
Zachęcamy do śledzenia nowego półrocznika „Bezpieczeństwo Pacjenta” oraz korzystania z wiedzy i doświadczenia Rzecznika Praw Pacjenta w obszarze ochrony praw pacjenta. Zapraszamy do odwiedzenia oficjalnej strony czasopisma: https://czasopismo.rpp.gov.pl/
Bezpieczeństwo Pacjenta. Konferencja RPP i UCK w Gdańsku
Monika Pintal-Ślimak odpowiada na 6 pytań o bezpieczeństwo pacjentów
Źródło: RPP