Organizacje pacjentów zaapelowały do Ministra Zdrowia o wprowadzenia rozwiązań, zwiększających produkcję leków w Polsce. Sygnatariusze listu zwracają uwagę na wyraźny spadek udziału leków produkowanych w kraju w rynku. Podkreślają także niezwykle istotną rolę gwarancji dostępności leków, szczepionek, środków ochronnych i wyrobów medycznych dla zapewnienia ciągłości terapii milionów przewlekle chorych oraz bezpieczeństwa lekowego Polaków.
Sygnatariusze zwracają uwagę, że ostatnie dwa lata – czas pandemii COVID-19 na świecie wyraźnie pokazały, jak ważne jest zapewnienie ciągłości dostępu do leków, szczepionek, środków ochrony i wyrobów medycznych. Zwłaszcza początkowy okres pandemii unaocznił realne zagrożenie wynikające z ograniczonego dostępu do podstawowych leków i szczepionek sprowadzanych z zagranicy. Skuteczne działania podejmowane przez instytucje administracji rządowej oraz odpowiedzialna postawa krajowych wytwórców zapobiegły brakom leków w aptekach i szpitalach. Mając na uwadze powyższe czynniki oraz wzorując się na doświadczeniach i wnioskach wyciągniętych przez inne kraje Unii Europejskiej, organizacje pacjentów zaapelowały o pilne wdrożenie efektywnych rozwiązań, prowadzących do zwiększania produkcji leków w Polsce. Sygnatariusze podkreślają wagę bezpieczeństwa lekowego i gwarancji ciągłości terapii milionów przewlekle chorych.
– Minister Zdrowia w swoich działaniach wychodzi naprzeciw oczekiwaniom naszego środowiska. Mamy nadzieję na otwartość resortu zdrowia również w obszarze zapewnienia bezpieczeństwa lekowego. Zważywszy jednak, że udział leków produkowanych lokalnie w polskim rynku spada, potrzebne są natychmiastowe i efektywne działania, aby zahamować ten niekorzystny trend – napisali w swoim apelu pacjenci.
Przedstawiciele organizacji pacjentów deklarują pełną gotowość do ścisłej współpracy z Ministrem Zdrowia, aby wypracować rozwiązania zapewniające przedstawione w apelu cele. Pod listem podpisało się dziesięć organizacji:
- Polski Związek Niewidomych, Fundacja Światło dla Życia
- Stowarzyszenie Polskie Amazonki Ruch Społeczny
- Zjednoczenie na Rzecz Osób Żyjących z HIV/AIDS ”Pozytywni w Tęczy”
- Retina AMD Polska
- Polskie Stowarzyszenie Diabetyków
- Polskie Stowarzyszenie Pomocy Osobom z Chorobą Alzheimera
- Stowarzyszenie Mężczyzn z Chorobami Prostaty „Gladiator”
- Ogólnopolskie Stowarzyszenie Pomocy Chorym Na Przewlekłą Białaczkę Szpikową
- Fundacja dla Przejrzystości i Przewidywalności Decyzji Administracyjnych
Pełna treść apelu:
APEL ORGANIZACJI PACJENTÓW W SPRAWIE ZAPEWNIENIA BEZPIECZEŃSTWA LEKOWEGO POLAKÓW W CZASIE PANDEMII COVID-19 ORAZ PO JEJ USTANIU
dr Adam Niedzielski
Minister Zdrowia
Pandemia przypomniała wszystkim o znaczeniu ochrony zdrowia dla bezpieczeństwa Polaków. Unaoczniła też realne zagrożenia związane z dostępem do podstawowych leków oraz szczepionek sprowadzanych z zagranicy. Dlatego w trosce o zapewnienie ciągłości terapii milionów chorych przewlekle uprzejmie prosimy o podjęcie działań mających na celu zwiększanie bezpieczeństwa lekowego kraju.
Minister Zdrowia w swoich działaniach wychodzi naprzeciw oczekiwaniom naszego środowiska. Mamy nadzieję na otwartość resortu zdrowia również w obszarze zapewnienia bezpieczeństwa lekowego. Zważywszy jednak, że udział leków produkowanych lokalnie w polskim rynku spada, potrzebne są natychmiastowe i efektywne działania, aby zahamować ten niekorzystny trend.
Czas pandemii i skuteczne działania podejmowane przez instytucje administracji rządowej jasno pokazały, jak bardzo istotne jest zapewnienie ciągłości dostępu do leków, szczepionek, środków ochronnych i wyrobów medycznych. Dlatego, wzorem innych krajów UE, Polska również powinna zwiększać ich produkcję.
Pacjenci potrzebują gwarancji dostępności leków, które stosują przewlekle od miesięcy czy lat. Dlatego apelujemy o pilne wprowadzenie rozwiązań prowadzących do zwiększania produkcji leków w naszym kraju.
W imieniu reprezentowanych przez nas organizacji, deklarujemy pełną gotowość do ścisłej współpracy z Ministrem Zdrowia na rzecz zapewnienia bezpieczeństwa lekowego polskim pacjentom.
Do wiadomości:
Maciej Miłkowski, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia
Bartłomiej Chmielowiec, Rzecznik Praw Pacjenta
Jak zapewnić Polsce bezpieczeństwo lekowe?
Rola wyrobów medycznych w systemie ochrony zdrowia. 20 lat w jednym miejscu? Czas na krok naprzód