Naukowcy z Instytutu Genetyki Człowieka PAN w Poznaniu wysłali Apel do Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia o cofnięcie zarządzenia NFZ skierowanego do laboratoriów wykonujących testy w kierunku COVID-19, które dotyczy drastycznego obniżenia należności za wykonanie testu na obecność wirusa SARS-CoV-2 (o ponad 60%). Zarządzenie ma wejść w życie od 1 stycznia 2022r. Przedstawiamy treść apelu.
Dnia 23 grudnia 2021 r. Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia wydał zarządzenie nr 217/2021/DSOZ w sprawie zasad sprawozdawania oraz warunków rozliczania świadczeń opieki zdrowotnej związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 (dalej jako: zarządzenie), które ma wejść w życie 1 stycznia 2022 r.
Stosownie do §2 ust. 1 i 2 zarządzenia, wprowadza się zmiany opłat ryczałtowych oraz ceny świadczeń opieki zdrowotnej, przy czym nowe stawki zawarte są w załączniku nr 2 do zarządzenia. Analiza tych dokumentów wskazuje na drastyczne obniżenie należności za wykonanie testu na obecność wirusa SARS-CoV-2 (z 280 zł za badanie do 118 zł). Czytając uzasadnienie do zarządzenia można znaleźć jedynie informację, iż obniżenia dokonano „w związku z weryfikacją wyceny świadczeń związanych z wykonaniem testu na obecność wirusa SARS-CoV-2 i przeprowadzoną przez Agencję Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji analizą kosztów w tym obszarze.” Uzasadnienie jest dość lapidarne, natomiast w naszej ocenie analiza ww. Agencji nie uwzględniała całości kosztów związanych z badaniami obecności SARS-CoV-2. Pomnożenie ceny testu przez liczbę wykonanych badań jest dalekie od realnej ceny prowadzenia takich badań.
Nie wydaje się, aby uwzględniono koszty:
- wzrostu wynagrodzeń wysoko wykwalifikowanej kadry (stale rosną, a w roku 2022 wzrosną ponownie), która od początku pandemii pracuje z ogromnym zaangażowaniem na granicy wytrzymałości i jedynym czynnikiem rekompensaty może być odpowiednie wynagrodzenie,
- związane z nabyciem odpowiednich środków ochrony osobistej,
- wzrostu cen energii (które również wzrosną),
- wysokospecjalistycznej aparatury oraz utrzymania jej na odpowiednim poziomie,
- dostosowania laboratorium do wymogów II Klasy Bezpieczeństwa ( BSL 2),
- materiałów zużywalnych,
- środków dezynfekujących,
- utylizacji odpadów,
- związanych z utrzymaniem wysokiej jakości badań w tym kosztów kontroli jakości w przypadku tych badań bardzo kosztownej a wymaganej,
- administracyjnych związanych z obciążeniem laboratoriów dodatkowymi obowiązkami związanymi z wymaganiami dotyczącymi raportowania i rozliczania badań,
- wykonywania zadań nałożonych przez Stacje Sanitarno-Epidemiologiczne.
Nadto trzeba wskazać, że podmioty, przystępując do współpracy z NFZ, podejmowały kalkulacje kosztów i przychodów w oparciu o stawki obowiązujące wówczas. Wprowadzanie nagłych obniżek, wchodzących w życie w ciągu 3 dni od wprowadzenia, jest czynnikiem destabilizującym i utrudniającym dostosowanie się do nowych realiów. Otrzymaliśmy oficjalne pismo o wypowiedzeniu umowy 28.12 a na sobotę 1.01 (dzień wolny) mamy zaplanowany dyżur dla pacjentów. Postawiono nas przed faktem dokonanym.
Sposób i czas wprowadzenia tak radykalnych zmian w systemie rozliczania badań w czasie trwania kolejnej fali i potrzeby zapewnienia możliwości diagnostycznych we wszystkich przypadkach, gdzie może się ona przyczynić do ograniczenia skutków pandemii jest trudne do merytorycznego uzasadnienia.
Wzywamy, by Prezes NFZ przeanalizował ponownie treść swego zarządzenia i przywrócił stawki, obowiązujące dotychczas.
W naszej ocenie istnieje wysokie ryzyko, że sposób wprowadzenia zmian, termin ich wprowadzenia oraz zakres spowodują, znaczne pogorszenie opieki nad pacjentami a powszechność możliwości diagnostycznych dla społeczeństwa stanie się iluzoryczna.
Z poważaniem,
prof. Andrzej Pławski,
kierownik Innowacyjnego Centrum Medycznego
przy Instytucie Genetyki Człowieka PAN w Poznaniu
Źródło: IGC PAN
ICM przy IGC PAN wykonuje ponad 30% wszystkich testów z NFZ w Poznaniu
Poznań. IGC PAN wprowadził test komórkowej odpowiedzi immunologicznej na SARS-CoV-2