Ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce Mark Brzezinski odwiedził stację dializ DaVita Warszawa-Kasprzaka. Spotkał się z zespołem medycznym, kadrą zarządzającą i pacjentami, i w praktyce zobaczył, na czym polega leczenie nerkozastępcze. Spotkanie odbyło się 23 lutego 2024 roku.
DaVita Polska, ogólnopolska niepubliczna sieć stacji dializ, będąca częścią DaVita Inc., jednego z czołowych dostawców usług opieki nad pacjentami z chorobami nerek w Stanach Zjednoczonych i od ponad 20 lat lidera w zakresie jakości klinicznej i innowacji, miała zaszczyt gościć w jednym ze swoich ośrodków Ambasadora Stanów Zjednoczonych Ameryki w Polsce Marka Brzezinskiego. Ambasador spotkał się z zespołem medycznym i pacjentami oraz zobaczył, jak w praktyce wygląda leczenie pacjentów dializowanych wg autorskiego systemu jakości DaVita.
Ambasador zobaczył od kulis, jak wygląda leczenie nerkozastępcze oraz dowiedział się, jaka jest skala przewlekłej choroby nerek w Polsce. W ramach wizyty z dużym zaangażowaniem rozmawiał również z pacjentem leczonym dializami o leczeniu w klinice.
– Bardzo się cieszę, że mogłem z bliska zobaczyć, na czym polega leczenie nerkozastępcze i dlaczego jest tak ważne dla dobra pacjenta. Nie ma nic ważniejszego niż działanie na rzecz ratowania zdrowia i życia drugiego człowieka – powiedział Ambasador Brzezinski.
Krzysztof Hurkacz, Dyrektor Generalny DaVita Polska, dodał: – W ciągu tych dziesięciu lat naszej obecności w Polsce DaVita włożyła wiele wysiłku w rozwój jakości opieki nefrologicznej, gromadząc wysoko wykwalifikowany zespół, dla którego bezpieczeństwo i jakość leczenia pacjenta są najwyższym priorytetem. Ten zespół na co dzień kontroluje kilkadziesiąt parametrów leczenia. Taki sposób leczenia nie tylko utrzymuje pacjentów przy życiu (dializy to zabieg ratujący życie – przyp. red.), ale także sprawia, że w czasie wolnym od zabiegów pacjenci mogą dobrze się czuć i normalnie funkcjonować.
Zwracając się do zespołu ośrodka dializ, Ambasador Brzezinski podkreślił, że jakość leczenia i opieki powinny zawsze być priorytetem w ochronie zdrowia. – Jestem zbudowany tym, co zobaczyłem – podejściem do opieki nad przewlekle chorymi pacjentami, z których wielu to seniorzy. Amerykańskie firmy działające w Polsce wnoszą istotny wkład w polską gospodarkę, a DaVita zapewnia swoim pacjentom wysokiej jakości leczenie, a także zatrudnia ponad tysiąc Polaków.
W ostatnich latach Polska poczyniła postępy w dziedzinie nefrologii, głównie na etapie leczenia zachowawczego. Wciąż jednak pozostaje wiele do zrobienia w leczeniu pacjentów w bardziej zaawansowanych stadiach choroby. Chodzi o koordynację tego odcinka leczenia oraz lepszą współpracę między dostawcami leczenia a administracją publiczną (patrz załącznik).
– Mając pod opieką ponad 3700 pacjentów w Polsce, nasi współpracownicy – lekarze i pielęgniarki – doskonale rozumieją mocne i słabe strony obecnego systemu. W DaVita mamy rozwiązanie dla kilku najpoważniejszych wyzwań w opiece nad pacjentem z chorobami nerek w Polsce. Wierzymy, że trwały wpływ na opiekę nefrologiczną w Polsce można osiągnąć tylko poprzez wspólny wysiłek. Dlatego chętnie dzielimy się rekomendacjami, które przyniosłyby korzyści zarówno państwu, jak i pacjentom z przewlekłą chorobą nerek – podsumował dr hab. n. med. Szymon Brzósko, nefrolog, transplantolog kliniczny, dyrektor medyczny DaVita Polska.
Źródło: DaVita
Przez brak procedur kwalifikacja pacjentów do przeszczepienia nerki trwa nawet 15 miesięcy