W wykazie refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych, który wszedł w życie 1 listopada 2021 r. próżno szukać przełomowych zmian, na które od lat czekają pacjenci onkologiczni.
Znalazły się w nim tylko dwie nowości dla chorych na raka. To umożliwienie terapii wenetoklaksem w skojarzeniu z rytuksymabem szerszej populacji chorych na przewlekłą białaczkę limfocytową, oraz objęcie refundacją molekuły cemiplimab, w ramach nowego programu lekowego B.125 leczenia chorych na zaawansowanego raka kolczystokomórkowego skóry.
Te zmiany, choć oczywiście ważne, dotyczą jednak małych populacji chorych i nie przekładają się na wyraźną poprawę dostępności do nowoczesnych terapii onkologicznych. Przypomnijmy, że w Polsce chorzy mają pełny dostęp jedynie do 27 ze 132 terapii rekomendowanych przez Europejskie Towarzystwo Onkologii Klinicznej (ESMO) i zarejestrowanych w ciągu ostatnich 15 lat. Na 132 terapie tylko 27 jest refundowanych zgodnie z wytycznymi ESMO. Kolejnych 46 substancji jest refundowanych z ograniczeniami, a 59 leków nie jest w ogóle dostępnych. NFZ nie zapłaci za nie, pomimo że ich stosowanie jest wskazane na bazie aktualnej wiedzy medycznej. To oznacza, że polscy pacjenci nie mogą korzystać z prawie połowy zalecanych terapii onkologicznych. Nowa lista refundacyjna nie wyrównuje przepaści, jaka dzieli nas od europejskich standardów.
Należy jednak bardzo podkreślić pozytywną i wyczekiwaną zmianę, jaką jest pojawienie się na liście refundacyjnej szczepionki przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego HPV.
Ta szczepionka wpisuje się w program profilaktyki zmian przednowotworowych narządów płciowych i odbytu (szyjki macicy, sromu, pochwy, prącia i odbytu) oraz raka szyjki macicy i raka odbytu, a także chroni przed niektórymi nowotworami głowy i szyi. Szczepionka będzie częściowo refundowana dla osób od ukończenia 9. roku życia. Mamy nadzieję, że w najbliższym czasie wystartuje program powszechnych szczepień przeciw HPV. Przypominamy, że jesteśmy jedynym krajem w Europie, który do tej pory nie wdrożył takiego programu, a choć według zapisów Narodowej Strategii Onkologicznej powinien wystartować już w 2020 r.
12 organizacji apeluje o odstąpienie od procedowania nowelizacji ustawy refundacyjnej
Stanowisko PTR dotyczące dostępu pacjentów z chorobami reumatycznymi do innowacyjnych terapii