Agencja Badań Medycznych sprawdzi, czy test EndoRNA jest w pełni wiarygodny w wykrywaniu endometriozy. Agencja chce zebrać 500 pacjentek w pięciu ośrodkach w ciągu roku – mówi prof. Ewa Wender- Ożegowska, która prowadzi badanie finansowane przez Agencję Badań Medycznych. Rekrutacja do badania rozpocznie się w styczniu 2025 r.
Agencja Badań Medycznych sprawdzi skuteczność testu EndoRNA
Zespół Agencji Badań Medycznych będziemy badać trzy grupy pacjentek w wieku 18-45 lat:|
1. Pierwsza grupa: pacjentki, które w ogóle nie dostawały leków, zgłaszają się do nas z powodu dolegliwości bólowych, a wcześniej zgłaszały się do swojego ginekologa.
2. Druga grupa: pacjentki, które mają objawy kliniczne, potwierdzane w USG, bądź w rezonansie, a które nie były jeszcze leczone.
3. Trzecia grupa: pacjentki ze wstępnie postawioną diagnozą, ale bez rozpoznania za pomocą laparoskopii, które brały leki. Agencja Badań Medycznych chce sprawdzić, czy w momencie, kiedy pacjentka bierze leki, zmienia to obraz endometrium i czy ten test będzie również wtedy wiarygodny.
Test na endomeriozę. ABM pracuje nad testem dotyczącym wczesnego wykrywania endometriozy
Jak objawia się endometrioza?
Endometrioza to przewlekła choroba, w której tkanka podobna do błony śluzowej macicy (endometrium) rozwija się poza macicą, powodując różnorodne objawy. Objawy mogą różnić się intensywnością i lokalizacją w zależności od stadium choroby i miejsca, gdzie tkanka się rozwija.
Do najczęstszych objawów endometriozy należy ból. Ból to:
– bolesne miesiączki (dysmenorrhoea), czyli silne bóle brzucha i miednicy przed, w trakcie lub po menstruacji.
– ból podczas stosunku (dyspareunia): może występować głęboki ból podczas współżycia.
– ból miednicy i brzucha: może być stały lub cykliczny, niezależnie od cyklu menstruacyjnego.
– ból podczas oddawania moczu lub wypróżnień: szczególnie w czasie menstruacji, jeśli zmiany endometrialne znajdują się w okolicy pęcherza lub jelit.
Przy endometriozie odczuwalne są problemy menstruacyjne w postaci obfitego krwawienia miesiączkowego (menorrhagia) oraz czasem występują krwawienia między miesiączkami.
Do częstych skutków endometriozy należą problemy z płodnością. Endometrioza jest jedną z głównych przyczyn niepłodności u kobiet. Tkanka endometrialna może zakłócać pracę jajników, jajowodów i macicy.
Przy endometriozie pojawiają się również objawy ze strony układu pokarmowego takie jak: wzdęcia, zaparcia, biegunki, nudności – zwłaszcza w czasie menstruacji. Pacjentki skarżą się również na zmęczenie, chroniczne uczucie wyczerpania, które nie ustępuje mimo odpoczynku. Często występują również problemy z pęcherzem, częste lub bolesne oddawanie moczu, zwłaszcza podczas miesiączki.
Do innych typowych objawów endometriozy należą bóle pleców, objawy przypominające zespół jelita drażliwego (IBS), co czasem prowadzi do błędnej diagnozy.
Kiedy zgłosić się do lekarza?
Jeśli bóle miesiączkowe są wyjątkowo silne, utrudniają codzienne funkcjonowanie lub jeśli występują problemy z zajściem w ciążę, warto skonsultować się z ginekologiem. Wczesna diagnoza i leczenie mogą poprawić jakość życia i zapobiec powikłaniom.
DYŻUR EKSPERTA: Lucyna Jaworska-Wojtas. ENDOMETRIOZA
Jemperli (dostarlimab) – złożenie wniosku o rozszerzenie wskazań w raku endometrium