Afazja (zaburzenie mowy): czym jest oraz jakie są jej objawy i przyczyny?
Afazja jest chorobą neurologiczną związaną z utratą zdolności językowych na skutek uszkodzenia mózgu. Do afatycznych zaburzeń mowy prowadzą najczęściej urazy czaszkowo-mózgowe, udary i guzy mózgu. Na czym polega afazja, jakie są objawy afazji i jakie są przyczyny afazji? Co zrobić, gdy podejrzewa się afazję u kogś?
Co to jest afazja?
Afazja (gr. αφασία – niemota) jest utratą zdolności do rozumienia i tworzenia wypowiedzi, czasem oznacza całkowitą utratę zdolności do mowy na skutek uszkodzenia mózgu (ośrodkowego układu nerwowego). Oprócz terminu afazja, w medycynie i logopedii funkcjonuje termin dysfazja, który dotyczy nawet niewielkiego stopnia zaburzeń językowych. Zaburzeniom mogą towarzyszyć trudności w pisaniu, liczeniu, czytaniu, a także deficyty w zakresie rozpoznawania bodźców oraz planowania i realizowania ruchów dowolnych. Chory może mieć problemy z zapamiętywaniem i innymi funkcjami poznawczymi. Mogą pojawić się u niego kłopoty z żuciem i połykaniem, ograniczenia lokomocyjne i manualne. Równocześnie lub w konsekwencji afazji występują trudności w sferze emocjonalno-motywacyjnej, objawiające się apatią, depresją czy wzmożoną męczliwością.
Afazja to sytuacja, w jakiej osoba chora, która dotychczas nie miała żadnych problemów z funkcjami językowymi, ma trudności z mówieniem lub rozumieniem mowy. Przy afazi występują również problemy z pisaniem i czytaniem. Objawy polegające tylko na trudnościach z pisaniem lub czytaniem, bez zaburzeń mowy jako takiej, traktowane są osobno, jako aleksja (bądź dysleksja nabyta) i agrafia (lub dysgrafia nabyta).
Afazja nie jest żadną konkretną chorobą. Opisuje pewną grupę objawów wywołanych uszkodzeniem mózgu, którego przyczyny mogą być różne. Afazja powstaje w wyniku uszkodzenia ośrodkowego układu nerwowego. Najczęściej uszkodzenie powstaje w wyniku urazu czaszkowo-mózgowego, udaru mózgu, bądź procesu neurodegeneracyjnego prowadzącego do otępienia. Afazja jest objawem ogniskowym, a więc jednoznacznie potwierdza zaburzenie neurologiczne i teoretycznie pozwala na wnioskowanie o lokalizacji uszkodzenia w mózgu.
Są dwa główne typy afazji
- Afazja Broki
- Afazja Wernickego
Polska neurologia potrzebuje szybkich zmian – relacja wideo
Międzynarodowy Dzień Epilepsji: gdy leki nie działają, ratunkiem może być dieta ketogenna
Źródło: materiały prasowe