Rak płuca ma dosyć prostą etiologię. 90 procent chorych na raka płuca to byli lub aktualni palacze – wskazał w poniedziałek sekretarz stowarzyszenia Polska Grupa Raka Płuca prof. Dariusz Kowalski z Narodowego Instytutu Onkologii Państwowego Instytutu Badawczego w Warszawie.
Na temat pisaliśmy w obszernej relacji:
Misja Raka Płuca – czy rozwiąże problemy chorych na ten nowotwór?
„Rak płuca ma dosyć prostą etiologię. 90 procent chorych na raka płuca to byli lub aktualni palacze. Im więcej palimy, im dłużej palimy lub im wcześniej zaczniemy palić – tym niestety ryzyko zachorowania dramatycznie wzrasta” – powiedział prof. Kowalski podczas konferencji prasowej inaugurującej projekt „Misja Rak Płuca 2024-2034”, która odbyła się w poniedziałek w Centrum Prasowym PAP.
Misja Rak Płuca 2024-2034 to wspólna inicjatywa Polskiej Grupy Raka Płuca oraz towarzystw naukowych działających na rzecz poprawy efektów opieki nad pacjentami z rakiem płuca w Polsce w perspektywie najbliższych 10 lat.
„Są to nowotwory tytoniozależne. To nie tylko rak płuca, ale też rak nerki, krtani, wszystkie nowotwory regionu głowy i szyi, rak przełyku czy żołądka” – podkreślił prof. Kowalski.
„Onkologia to jest 23 tysiące nowych zachorowań na raka płuca, co z tym zrobić? Wcześnie wykrywać i bardzo dobrze szybko diagnozować” – powiedział i dodał, że chodzi nie tylko o prostą diagnostykę patomorfologiczną, ale też zaawansowaną diagnostykę molekularną.
Zdaniem Aleksandry Wilk z Fundacji To Się Leczy, diagnostyka w leczeniu raka płuca trwa bardzo długo, przez co pacjenci tracą szansę nie tylko na wyleczenie, ale także na leczenie. „Mówimy o leczeniu raka płuca jako choroby przewlekłej nawet w zaawansowanym stadium. Pacjenci mogą być leczeni sukcesywnie, dokładnie i precyzyjnie, jednakże bez tej diagnostyki nie ruszymy do przodu” – wyjaśniła.
Jesienią całkowity zakaz sprzedaży jednorazowych e-papierosów – zapowiada minister Izabela Leszczyna
Źródło: Nauka w Polsce