Wśród wyróżnionych projektów jest Polski PhotoBioCure – technologia, która może całkowicie zrewolucjonizować operacyjne zabiegi rekonstrukcji tkanek miękkich, w tym leczenia przepuklin. Polacy dołączają do najlepszych zespołów, które w ciągu kolejnych 4 miesięcy przejdą intensywny trening biznesowy, by następnie powalczyć o dodatkowe fundusze i dostęp do unikatowej europejskiej sieci inwestorów.

Przepukliny to zjawisko masowe. W Polsce wykonuje się ok. 40 tys. operacji przepuklin rocznie[1]. Schorzenia te powstają w wyniku nieprawidłowego przemieszczenia się narządów wewnątrz ciała, a ich leczenie polega na operacyjnej rekonstrukcji tkanek miękkich. Opracowana w Polsce technologia PhotoBioCure pozwala na uniknięcie inwazyjnej operacji. Metoda polega na wstrzyknięciu materiału, który pod wpływem światła przybiera formę elastycznej łatki, która uzupełnia uszkodzone tkanki i powłoki ciała.
Polski PhotoBioCure to jeden z piętnastu projektów, które dotarły do półfinału InnoStars Awards. To konkurs organizowany przez EIT Health, największe w Europie partnerstwo publiczno-prywatne działające w obszarze innowacyjnej medycyny i opieki zdrowotnej. InnoStars Awards jest jednym z najważniejszych europejskich programów akceleracyjnych skierowanym do start-upów branży medycznej i okołozdrowotnej, znajdujących się we wczesnej fazie rozwoju – posiadających działający prototyp lub MVP (minimum viable product – wersja „beta” z niezbędnym minimum funkcjonalności).
Tegoroczna edycja InnoStars Awards cieszy się wyjątkowym powodzeniem. Liczba zgłoszeń jest o połowę (47 proc.) wyższa niż rok temu.
„Z każdą kolejną edycją InnoStars Awards odkrywamy innowacyjne rozwiązania technologiczno-zdrowotne. Wiele z nich odpowiada na palące problemy chirurgii, diabetologii czy na przykład genetyki, ale są też takie, które poprzez nowe technologie czy nowe materiały nie wprowadzają być może rewolucyjnej zmiany, ale mogą w znacznym stopniu poprawić jakość życia pacjentów czy chociażby poprawić dokładność diagnostyki” – podkreśla Mikołaj Gurdała, reprezentujący EIT Health w Polsce. „W tym roku otrzymaliśmy prawie 50% zgłoszeń więcej niż w ubiegłych latach. Pandemia dostarczyła innowatorom dodatkowej motywacji do zmierzenia się z problemami współczesnej medycyny. Klucz do sukcesu to wyposażenie zespołów badawczo-rozwojowych w umiejętności biznesowe, umożliwienie im dostępu do sieci kontaktów i wzmocnienie międzynarodowej rozpoznawalności. To esencja tego, co robimy w ramach InnoStars Awards” – dodaje Mikołaj Gurdała.
Innowacje w hematoonkologii – nadzieja dla pacjentów, oszczędność dla systemu
Wśród projektów-półfinalistów InnoStars Awards 2021 znalazły się, oprócz Polski, rozwiązania z Rumunii, Grecji, Hiszpanii, Włoch, Portugalii, Węgier, Litwy i Estonii. Wśród nich są takie pomysły jak oparta o AI i obrazowanie 3D diagnostyka serca, płuc i wątroby, nowe terapie onkologiczne, oraz rozwiązania diagnostyczne, które mogą pomóc wykrywać wczesne symptopmy demencji na podstawie obrazów rezonansu magnetycznego mózgu. Pełna lista wyróżnionych dostępna jest tutaj: https://eithealth.eu/news-article/15-new-health-innovations-in-the-innostars-awards-semi-finals/
Półfinaliści InnoStars Awards otrzymają 25 tys. euro w postaci tzw. smart money oraz intensywny trening umiejętności biznesowych przy wsparciu mentoringowym ekspertów EIT Health. Do finału zakwalifikuje się 10 najlepszych projektów, które powalczą o dodatkowe środki finansowe (do 25 tys. euro) oraz dostęp do największej sieci innowatorów EIT Health: Investor Network, Living Labs oraz Test Beds Network. Dodatkowo, 20 wybranych zespołów otrzyma wsparcie mentoringowe oraz 4 tys. euro dodatkowego dofinansowania.
Wzrost znaczenia Bayer w obszarze innowacyjnych terapii komórkowych i genowych
Więcej informacji o InnoStars Awards można znaleźć na stronie: https://eithealth.eu/project/innostars-awards/
EIT Health to organizacja działającą z ramienia Europejskiego Instytutu Innowacji i Technologii (EIT), utworzonego przez Unię Europejską w 2008 r. w celu wzmocnienia zdolności Europy do innowacji. EIT Health to największe w Europie partnerstwo publiczno-prywatne działające w obszarze innowacyjnej medycyny i opieki zdrowotnej. Ponad 150 wiodących firm, uczelni wyższych, centrów badawczo-rozwojowych z całej Europy rozwija wspólne projekty innowacyjne, które są testowane i wdrażane w ramach systemów opieki zdrowotnej. Do tej pory EIT Health przeszkolił 11 tysięcy studentów, lekarzy, naukowców, przedsiębiorców, wdrożył na rynek ponad 55 konkretnych rozwiązań, udzielił wsparcia ponad 600 najlepszym europejskim startupom i pomógł uzyskać finansowanie inwestorskie w wysokości ponad 100 mln euro dla najbardziej obiecujących projektów. Więcej: www.eithealth.eu
EIT Health InnoStars: to jeden z siedmiu obszarów, gdzie obecne jest EIT Health. Obejmuje ono połowę Europy, w tym Polskę, Węgry, Włochy i Portugalię oraz dodatkowe państwa włączone w program EIT Health Regional Innovation Scheme (RIS): Kraje Bałtyckie, Chorwację, Słowację, Czechy, Słowenię, Grecję i Rumunię. To kraje, w których według European Innovation Scoreboard (EIS) tempo innowacji jest średnie i wymaga stymulacji. EIT Health InnoStars koncentruje się na promocji przedsiębiorczości, innowacjach i edukacji w dziedzinie ochrony zdrowia, zdrowego życia oraz aktywizacji osób starszych. W Polsce EIT Health InnoStars współpracuje z partnerami: Uniwersytetem Medycznym w Łodzi, Gdańskim Uniwersytetem Medycznym, Polpharmą, Instytutem Medycyny Pracy im. J.Nofera, Celon Pharmą, Siecią Badawczą Łukasiewicz – PORT Polski Ośrodek Rozwoju Technologii.
EIT Regional Innovation Scheme Programme (EIT RIS) to europejski program dla regionów rozwijających się w obszarze innowacji, stworzony przez Europejski Instytut Innowacji i Technologii (EIT). W obszarze medycyny i ochrony zdrowia program działa od 2016 r. i jest koordynowany przez EIT Health InnoStars. Na program składa się 13 lokalnych hubów EIT Health z Europy Centralnej, Wschodniej i Południowej. Huby działają jako punkty dostępu do europejskiej sieci najlepszych uniwersytetów i firm komercyjnych, oraz prowadzonych przez nie projektów. Cel programu to stymulowanie innowacji w obszarze medycyny i ochrony zdrowia, odkrywanie unikalnych innowacji oraz wsparcie lokalnych przedsiębiorców, a także umożliwianie im uczestnictwa w europejskich programach, konkursach i proinnowacyjnych projektach.
[1] https://ec.europa.eu/eurostat/statistics-explained/index.php?title=File:Surgical_operations_and_procedures_performed_in_hospitals_%E2%80%94_top_10_procedures_group_1,_2018_(per_100_000_inhabitants)_Health20.png